Ziemia Żywiecka 2022-12-08

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Zbiornik na deszczówkę w ogrodzie. Jak oszczędzić czas i zadbać o środowisko?

Podczas planowania budowy lub prac modernizacyjnych w ogrodzie warto zastanowić się nad niezwykle popularnym ostatnio eko-trendem, mianowicie nad budową i instalacją zbiornika na deszczówkę. Zwolennicy tej inwestycji wymieniają wiele profitów płynących z takich rozwiązań. Dziś zastanowimy się, czy jest to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym ogrodzie i jest możliwe nawet przy minimalnym budżecie.

fot

Zakup lub budowa właściwego zbiornika – możesz dostać dofinansowanie

Czy wiesz, że wiele samorządów oferuje dofinansowanie do zakupu czy budowy własnego zbiornika na deszczówkę? To prezent za dbanie o stan wód w regionie, świadomość społeczną i dawanie dobrego przykładu sąsiadom. Wiele gmin, zwłaszcza latem, boryka się z suszami, stąd ten ukłon w stronę wszystkich eko-zmieniaczy. Jednak, jak przedstawiają się ceny poszczególnych zbiorników?

 • Zbiorniki gotowe – na rynku znajdziemy szeroki wybór gotowych rozwiązań. Możemy także dopasować do nich odpowiedni kształt, który będzie komponował się z aranżacją naszej działki czy ogrodu. Możemy więc postawić zbiornik w kształcie dawnej beczki, amfory czy tradycyjny sześcian. Oczywiście do wyboru mamy także różnorodne litraże, które powinniśmy dostosować do wielkości naszego dachu. Najczęściej tego typu zbiorników wahają się od 250-1000 zł. Cena jest uzależniona od litrażu i designu zbiornika.
 • Własny zbiornik podziemny – to już spora inwestycja w nasz ogród. Są to oczywiście pojemniki umieszczone pod ziemią. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim praktycznym rozwiązaniem, gdy chcemy, magazynowaną wprost z rynny, wodę przeznaczyć także do prac domowych, sprzątania itp. Umieszczone w nich filtry sprawiają, że doskonale oczyszczają ciecz z naleciałości i zanieczyszczeń dachowych oraz rynny. Wciąż jednak pamiętajmy, że nie jest to woda pitna. Wiele osób decyduje się na ten krok, gdyż dbają o estetykę ogrodu. Zakopany zbiornik nie zaburzy naszych aranżacji, nie będzie zwracał na siebie uwagi. Koszt: sam zbiornik może kosztować około 2000 zł, do tego warto doliczyć kilka tysięcy za montaż i instalację pojemnika. Warto pamiętać także o niezbędnych akcesoriach: urządzeniach do monitorowaniu stanu cieczy, jak np. te: https://elcluwo.pl/kategoria-produktu/czujniki-poziomu-cieczy/, które zapobiegną ewentualnemu przelaniu zbiornika, o odpowiednich filtrach oraz cyklicznej konserwacji takiego pojemnika.

Korzyści płynące z magazynowania wody w zbiorniku

Właściwe zbieranie i przechowywanie wody pochodzącej z opadów nie jest jedynie modnym i nic nieznaczącym trendem ogrodniczym. Warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę z wielu powodów:

 • Dbamy o zapasy wody nawet podczas przerw w zasilaniu.

Dziś nikt nie bagatelizuje faktu, że klimat się zmienia. Niestety, w wyniku przemian w środowisku coraz większych terenów dotyczy problem powracających susz i braku wody. Podczas upałów wciąż słyszymy o tym, by nie podlewać ogródków działkowych czy ogrodów wodą z sieci wodociągowej. Także coraz częstsze awarie sieci elektrycznych wyłączają niespodziewanie dopływ wody. Jeśli zamontujemy w ogrodzie zbiornik na deszczówkę, nie musimy martwić się o to, czym podlejemy rośliny. Mamy stały dostęp do zdrowej wody, bez względu na pogodę.

 • Oszczędzamy pieniądze.

Odpowiednio zmagazynowana woda będzie wybawieniem, kiedy dysponujemy dużą powierzchnią sadu czy ogrodu. Kto choć raz przez dwa upalne miesiące nawadniał rośliny w swoim ogrodzie, wie, ile kosztuje to nie tylko pracy, ale również pieniędzy. Tymczasem wcześniej nagromadzona deszczówka to darmowa woda, bliska naszym roślinom, bo pochodząca bezpośrednio z opadów atmosferycznych.

 • To ekologiczne rozwiązanie.

Woda pochodząca z naturalnego źródła to doskonałe rozwiązanie, by zmniejszyć ślad węglowy naszego gospodarstwa domowego. Oszczędzamy tym samym wodę, dbamy o społeczną świadomość dotyczącą retencji.

Jak widzimy, budowa takiego zbiornika lub zakup gotowych rozwiązań wydaje się mieć wyłącznie zalety. Jednak należy podkreślić także trudności czy koszty związane z taką instalacją.

Najczęściej są to zbiorniki, które magazynują wodę spływającą z naszych dachów. Im większy dach, tym większe zasoby oszczędzonej wody. To sprawia, że deszczówka ta nie jest zalecana do spożycia, a jedynie do celów gospodarczych, np. nawadniania roślin. Następnie należy zastanowić się nad aspektem prawnym. Polskie przepisy nie są w tej kwestii jednoznaczne, czy budowa właściwego zbiornika lub jego instalacja to modernizacja wymagająca zgłoszenia. Dlatego najlepiej udać się do pobliskiego starostwa powiatowego i tam zasięgnąć porady.

Na dobrą sprawę, każdy z nas, kto posiada ogród czy działkę, już dziś może zadbać o odpowiednie magazynowanie tak cennej wody. Wystarczy rynnę włożyć do beczki i w ten sposób magazynować tę drogocenną ciecz. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, każde przyniesie i nam, i naszej planecie wiele dobrego.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl


r e k l a m a
  Budowa obejścia Węgierskiej Górki (S1 Przybędza-Milówka) LISTOPAD 2022

  Budowa obejścia Węgierskiej Górki (S1 Przybędza-Milówka) LISTOPAD 2022

  Prace na estakadzie EST-1 przebiegają w dobrym tempie

  Czytaj
  Mikołaj z pomocnikami odwiedził Pacjentów i Pracowników

  Mikołaj z pomocnikami odwiedził Pacjentów i Pracowników

  To był bardzo pracowity dzień dla Mikołaja i jego pomocników, którzy odwiedzili wszystkie oddziały, poradnie, pracownie i różne zakamarki naszego szpitala.

  Czytaj
  Liczyła się każda sekunda

  Liczyła się każda sekunda

  Dzięki odpowiedniej reakcji mieszkańca oraz zdecydowanemu działaniu policjanta z zespołu patrolowo-interwencyjnego Komisariatu Policji w Węgierskiej Górce, uratowano 78-latkę

  Czytaj
  Uwaga ślisko! Apelujemy o ostrożność

  Uwaga ślisko! Apelujemy o ostrożność

  Ostrzeżenie IMGW dla Beskidu Żywieckiego

  Czytaj
  Żywiec: Dzisiaj rozbłyśnie świąteczna choinka

  Żywiec: Dzisiaj rozbłyśnie świąteczna choinka

  Dzisiaj na największej choince w Żywcu zabłysną lampki

  Czytaj
  Ustroń. Wybuch w domu. Nie żyją dwie osoby

  Ustroń. Wybuch w domu. Nie żyją dwie osoby

  Niestety, w trakcie akcji ratowniczej, strażacy znaleźli ciała dwóch mężczyzn w wieku 60 i 65 lat.

  Czytaj
  Nie udało się uratować życia turyście

  Nie udało się uratować życia turyście

  Nie udało się uratować życia turyście

  Czytaj
  Dyskryminacja nie jest wymysłem pani Jolanty

  Dyskryminacja nie jest wymysłem pani Jolanty

  Pani Jolanta została zwolniona przez firmę Kaufland, ponieważ stanęła w obronie matek, które szły na urlop macierzyński i po powrocie z niego otrzymywały niższe o kilkaset złotych wynagrodzenie, od koleżanek, które z takiego świadczenia nie skorzystały.

  Czytaj
  Żywiec. Powoli możemy ostrzyć łyżwy

  Żywiec. Powoli możemy ostrzyć łyżwy

  Dzisiaj rozpoczął się montaż lodowiska

  Czytaj

  Wyszukaj w SN

  Popularne Artykuły


  VII Jarmark Bożonarodzeniowy w Żywcu
  2022-12-03

  VII Jarmark Bożonarodzeniowy w Żywcu

  Zbliża się siódma edycja Żywieckiego Jarmarku Bożonarodzeniowego

  Dyskryminacja nie jest wymysłem pani Jolanty
  2022-12-02

  Dyskryminacja nie jest wymysłem pani Jolanty

  Pani Jolanta została zwolniona przez firmę Kaufland, ponieważ stanęła w obronie matek, któ...

  Nie udało się uratować życia turyście
  2022-12-05

  Nie udało się uratować życia turyście

  Nie udało się uratować życia turyście

  Żywiec Super-Nowa

  ul. Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

  :

  :

  : zywiec@super-nowa.pl


   SN - INFORMACJE BIELSKO