2020-09-15 09:03:38 Starostwo Powiatowe w Żywcu 4068
Dzisiaj dziękujemy Bogu za tegoroczne plony i za tych, którzy pracują na roli: w naszej gminie, w powiecie żywieckim i w całej diecezji - mówił ks. kan. Stanisław Lubaszka, proboszcz milowieckiej parafii.
13 września 2020 r. w kościele Wniebowzięcia NMP w Milówce odbyły się dożynki diecezjalno – powiatowo – gminne. Uroczystość rozpoczął Wójt Gminy Milówka – Robert Piętka, który przywitał wszystkich uczestników przybyłych na wspólne świętowanie. Wśród nich Wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudę, Posłankę na Sejm RP Małgorzatę Pępek, Przewodniczącego Komisji Budżetu, Skarbu i Finansów Sejmiku Województwa Śląskiego – Stanisława Baczyńskiego, Radną Sejmiku Województwa Śląskiego – Agnieszkę Biegun, Przewodniczącego Rady Powiatu w Żywcu – Wiesława Syptę wraz z radnymi, Współgospodarza Imprezy Starostę Żywieckiego - Andrzeja Kalatę, Członka Zarządu Powiatu w Żywcu – Zbigniewa Gąsiorka, Wójta Gminy Gilowice - Krzysztofa Okrzesika, Wójta Gminy Węgierska Górka – Piotra Tyrlika, Dyrektora Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Żywcu – Mirosława Dziergasa wraz ze współpracownikami, przedstawicieli duchowieństwa, służb mundurowych, kół gospodyń wiejskich oraz rolników.
Starostami tegorocznych dożynek byli: Maria Worek z Kamesznicy i Janusz Greń z Milówki, otwierający w tym roku mszalną procesję z darami, przynosząc do ołtarza chleb z tegorocznej mąki i osełki masła. Podczas mszy świętej tradycyjny bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż starostowie dożynek przekazali na ręce gospodarzy Biskupa Romana Pindla, Starosty Żywieckiego Andrzeja Kalaty i Wójta Gminy Milówka Roberta Piętki.
Ze względu na ograniczenia epidemiczne uroczystości diecezjalnego dziękczynienia za plony odbywały się w tym roku bez tradycyjnej oprawy: wystawy rolniczej, konkursu wieńców i występów zespołów regionalnych. Odbyła się uroczysta Eucharystia z udziałem delegacji rolników gminy Milówka. Liturgii przewodniczył bp Roman Pindel.
- Dzisiaj dziękujemy Bogu za tegoroczne plony i za tych, którzy pracują na roli: w naszej gminie, w powiecie żywieckim i w całej diecezji - mówił ks. kan. Stanisław Lubaszka, proboszcz milowieckiej parafii.
- Niech każdy w swoim sercu ofiaruje dziękczynienie Panu Bogu za to, co ma codziennie na swoim stole, bo jest za co dziękować - podkreślał ks. kan. Lubaszka.
Przy ołtarzu wraz z kapłanami dekanatu stanął diecezjalny duszpasterz rolników ks. prał. Stanisław Kozieł. Dziękując za udział w dożynkowym dziękczynieniu wszystkim zgromadzonym przypomniał, że mottem tegorocznej modlitwy stały się słowa pieśni kościelnej: "Jak ten chleb, co złączył złote ziarna, tak niech miłość złączy nas ofiarna...".
- Dzisiaj w Milówce, podczas diecezjalno-powiatowo-gminnych dożynek staliśmy się wspólnotą ofiarnej modlitwy - mówił ks. prał. Kozieł, - Pobłogosław wszystkich rolników, którzy trudzą się na pięknej beskidzkiej ziemi, by wydawała plony. Pobłogosław tych, którzy wspierają ich w tym trudzie - zwracał się z prośbą do bp. Pindla, pozdrawiając też wszystkich, którzy do dziękczynienia dołączyli dzięki internetowej transmisji.
Bp Roman Pindel w wygłoszonej homilii wskazywał na znaczenie życiowej postawy wdzięczności człowieka za to, co ma. Jak podkreślał, taka postawa otwiera człowieka na odczuwanie szczęścia, a dla człowieka wierzącego jest impulsem do uwielbienia Boga, któremu człowiek zawdzięcza wszystko.
- Wdzięczność wobec Boga, nawet przy małej wierze, może doprowadzić do pogłębienia wiary. Wiara i dziękczynienie Bogu warunkują się i wzajemnie wzmacniają. Obyśmy nieraz mogli słyszeć w naszym sercu, wyrażającym wdzięczność Bogu, słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: "Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła” - dodawał kaznodzieja.
Podczas dożynkowej Eucharystii bp Pindel poświęcił dożynkowy wieniec złożony przed ołtarzem, a także kosze z chlebkami, którymi obdarowano wiernych wychodzących z kościoła. W procesji z darami delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Milówka przyniosły różnorodne plony pół i ogrodów oraz kwiaty, a dostojną pieśń „Błogosławiony chleb ziemi czarnej” śpiewała w tym czasie Irena Golec.
Zgodnie z tradycją w najbardziej uroczystych momentach liturgii nie zabrakło dźwięku trombity, na której zagrał Andrzej Maciejowski, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce, czuwający nad całą artystyczną oprawą dożynkowej uroczystości.
Podczas mszy świętej, oprawę artystyczną zapewnił Zespół Regionalny „WIERCHY” z Milówki oraz Zespół „Spod Kikuli” z Lalik. Na zakończenie mszy świętej Starosta Żywiecki w swoim krótkim wystąpieniu z ogromnym szacunkiem odniósł się do niełatwej pracy rolnika, a następnie zaprosił do wspólnego podzielenia się poświęconym chlebem. Po Mszy św. na kościelnym dziedzińcu zaśpiewał i zagrał zespół „Hulajniki” z Milówki.
W imieniu organizatorów pragniemy przekazać serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do udanej organizacji imprezy.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl