2025-04-01 10:52:34 GDDKiA Katowice 643
Najprawdopodobniej do uszkodzeń doszło w wyniku celowego rozcięcia kilku górnych koszy
30 marca, w godzinach popołudniowych, ujawniliśmy awarię ściany gabionowej na naprawianej drodze ekspresowej S1 w Lalikach. Doszło tam do osunięcia trzech rzędów gabionów na odcinku około 20 metrów. Najprawdopodobniej do uszkodzeń doszło w wyniku celowego rozcięcia kilku górnych koszy.
Na zdjęciu widzimy fragment zdegradowanej ściany gabionowej. Konstrukcja, niegdyś stabilizująca nasyp, teraz jawi się jako grupa rozproszonych metalowych koszy, wypełnionych nieregularnie ułożonymi kamieniami. Kilka z górnych koszy zostało wyraźnie uszkodzonych, co skutkuje przewróceniem się części gabionów. W tle migruje klimat miejsca budowy – sprzęt roboczy delikatnie kontrastuje z chaotycznie rozmieszczonymi elementami struktury, a przestrzeń wokół nadaje całości surowy, nieuporządkowany charakter. Fotografię można odczytać jako wizualną dokumentację degradacji konstrukcji wynikającej z ingerencji sił zewnętrznych.
Działania naprawcze i wyjaśnienie
Przypuszczamy, że kamienie wypadające z wnętrza przeciętych koszy przeciążyły nasyp. Osunięcie górnego rzędu gabionów pociągnęło za sobą kolejne dwa rzędy, co doprowadziło do poważnego uszkodzenia ściany zabezpieczającej nasyp po stronie potoku.
Warto zaznaczyć, że kilkanaście dni wcześniej, w rejonie obiektu mostowego, odnotowano podobny incydent polegający na rozcięciu koszy gabionów. Tam jednak, z uwagi na lokalizację, uszkodzenie ograniczyło się jedynie do zniszczenia poszycia, bez efektu osunięcia całej ściany.
W związku z zaistniałą sytuacją podejmowane są wszelkie kroki mające na celu zarówno naprawę uszkodzeń, jak i zabezpieczenie obiektu przed podobnymi incydentami w przyszłości. Wykonawca sporządził już dokumentację uszkodzeń oraz przygotowuje dokumentację naprawy dotychczas wykonanych prac, utraconych w wyniku osunięcia się gabionów. Sprawa została zgłoszona policji, aby ustalić sprawców uszkodzenia konstrukcji. Trwają już prace rozbiórkowe uszkodzonej części gabionów. Szybkie oddzielenie elementów uszkodzonych od nienaruszonych, pozwoli na sprawne przywrócenie stabilności nasypu. Uszkodzenie zostało również zgłoszone ubezpieczycielowi wykonawcy.
Współdziałamy zarówno z wykonawcą, jak i służbami porządkowymi w celu wyjaśnienia sprawy oraz jak najszybszej naprawy uszkodzeń, a także zakończania całości zadania.
Przypominamy, że do aktów wandalizmu doszło w miejscu realizacji zadania polegającego na usunięciu uszkodzeń korpusu drogowego, które pojawiło się na początku lutego 2024 r. W tym okresie nastąpiło skumulowanie opadów deszczu oraz intensywnych roztopów. Spowodowało to bardzo duże nasiąkniecie gruntu i korpusu drogowego. Te niekorzystne warunki pogodowe doprowadziły do utraty stateczności korpusu drogowego i osunięcia muru oporowego z koszy siatkowo-kamiennych (gabionów) oraz krawędzi jezdni.
Umowa i czas realizacji
Wzmocnienia i odtworzenia tej części drogi, za ponad 17,7 mln zł, podjęła się firma Usługi Transportowo Drogowo Mostowe Jan Opitek z Chełma Śląskiego. Pierwotnie zakończenie robót zaplanowano w kwietniu 2025 r. Jednakże z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe uniemożliwiające wykonanie prac, termin ich zakończania został przesunięty do czerwca tego roku.
Akty wandalizmu prawdopodobnie będą miały wpływ na termin ukończenia naprawy i przywrócenia docelowej organizacji ruchu. O tym, czy i o ile zostanie wydłużony czas prac, będzie wiadomo po rozebraniu zniszczonych elementów, sporządzaniu dokumentacji i określeniu wpływu tych uszkodzeń na dalszy przebieg prac.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl