2024-09-13 10:27:20 Art Partnera 1251
Przyjęcie przez sejm ustawy o ochronie sygnalistów sprawia, chroni och przed zwolnieniem z pracy niezależnie od tego, czy są to osoby zatrudnione na etacie, czy pracujące w ramach umowy zlecenia. Kim są sygnaliści? Co mogą zgłaszać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Sygnalista to osoba, która ujawnia lub zgłasza wykryte przez siebie nieprawidłowości, naruszenia prawa lub inne nieetyczne działania w organizacji, w której jest zatrudniona bądź z którą współpracuje. W praktyce sygnalistą może być zatem nie tylko pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, czy umowy zlecenia, ale również podwykonawca, klient, kontrahent lub każda inna osoba związana z daną firmą. Definicja określa także to, że jest to osoba, która zgłasza nieprawidłowości w dobrej wierze i dla wspólnego interesu, a nie ze względu na własne korzyści. Istotne jest także to, że może to robić zarówno wewnętrznie, czyli w ramach danej organizacji, jak i zewnętrznie, czyli np. kontaktując się z prasą. Przedsiębiorcy powinni zatem umożliwiać dokonywanie zgłoszeń sygnalistom, co jest możliwe między innymi dzięki wdrożeniu dedykowanej aplikacji, która jest dostępna na: https://gowhistle.com.
Sygnaliści to osoby, które zgłaszają różnego rodzaju nieprawidłowości dotyczące funkcjonowania danej organizacji. W praktyce mogą one dotyczyć różnych obszarów, a mianowicie:
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na pracodawców nowe obowiązki, jednak warto wiedzieć, że nie dotyczy ona wszystkich firm. Konieczność stworzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych uzależniona jest bowiem od ilości osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie i jest wymagana w przypadku firm, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników. Co istotne, nie muszą być to osoby zatrudnione na etacie, ponieważ wlicza się także pracowników na umowie zlecenia czy stażystów i praktykantów. Istotne jest także to, że ustawa obowiązuje nie tylko przedsiębiorstwa prywatne, ale również jednostki sektora publicznego zatrudniające powyżej 50 osób.
Ustawa o ochronie sygnalistów została uchwalona w maju 2024 roku w związku z koniecznością implementacji do polskich przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Jej treść w dzienniku ustaw została opublikowana 24 czerwca 2024 roku, co powoduje, że większość przepisów wchodzi w życie od dnia 25 września 2024. Od tego dnia wskazane w poprzednim akapicie podmioty będą zobowiązane do zapewnianie sygnalistom ochrony przed działaniami odwetowymi w związku z dokonywanymi zgłoszeniami.
Podsumowując należy stwierdzić, że wejście w życie ustawy o ochronie sygnalistów ma na celu zabezpieczenie interesów pracowników, którzy zgłaszają różnego rodzaju nieprawidłowości. W efekcie zgłoszeń powinno być więcej, co powinno przynieść wiele korzyści.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl