2022-02-17 20:25:56 Artykuł Partnera 2274
Śląsk jest chyba najbardziej zróżnicowanym geograficznie regionem Polski. Zawiera zarówno płaskie równiny, jak i znaczne, czasem nawet radykalne podwyższenia poziomu terenu. Jakie więc domy na Śląsku się buduje? Pokażemy kilka najlepszych obecnie projektów domów, które dobrze sprawdzą się w terenie płaskim i wyżynnym.
Nie tylko geograficzne wypłaszczenia na Śląsku, nie tylko znaczne podniesienie poziomów gruntu (szczególnie w pobliżu granicy), ale także wiele rodzajów podłoża (gleby) występuje na Śląsku, tworząc bardzo zróżnicowany teren. To oczywiście wpływa na rodzaje domów tutaj budowanych. Chcielibyśmy przedstawić trzy projekty domów, które można postawić w różnych miejscach Śląska, bez względu na rodzaj podłoża i pochyłości działki. Weźmiemy pod uwagę wyłącznie projekty domów parterowych powstałe w Pracowni Architektonicznej Domowe Klimaty - jednego z najlepszych biur architektonicznych w kraju.
To dom z czterospadowym dachem, który wyróżnia się kolumną tworzącą duży ganek przed głównym wejściem - można go wybudować na działce nie przekraczającej już 16 m szerokości (takie działki, jak wiemy, w pewnych sytuacjach są uprzywilejowane prawnie). Z zewnątrz widzimy także bardzo wygodny dojazd do stanowiska garażowego, a na tyłach domu - werandę i wiele przeszklonych przestrzeni (wyjście na werandę z salonu). Ciekawe w projekcie domu Igraszka jest to, że poddasze stanowi jedno pomieszczenie, jeden olbrzymi strych, który pozwala przysposobić się do naszych celów zgodnie z życzeniem. Na uwagę zasługują też obszerne narożne przeszklenia na parterze dla salonu i połączonej z nim kuchni. Tradycyjna więźba krokwiowa utrzymuje konstrukcję silnie.
Grzbiecisty w większości teren Śląska sprawia, że w tej krainie geograficznej nowe domy często są stawiane “na stokach”. Dom na Stoku 10 stanowi doskonały przykład konstrukcji odpowiedniej dla działek o znacznej i raptownej nierówności terenu. Od strony fasady i głównego wejścia widzimy niby zwykły dom parterowy (choć już ten widok pozwala nam docenić śliczną elewację z tynku mineralnego, która przypomina do złudzenia naturalne drewno kładzione cienkimi pasami), ale po zejściu schodami na tył domu (pamiętamy: jesteśmy na stoku) odsłania się przed nami więcej: to piwnica, która stanowi integralną część domu zatopioną w stoku, zawierającą garaż, pokoje, pomieszczenia gospodarcze, hall i łazienki. Trudno znaleźć lepszy projekt dla domu, który ma być postawiony na działce o dużym pochyleniu.
Dla płytkich działek proponujemy zaś nieprzeciętny projekt Wiesiołek 3 G. To prawdziwy, rozłożysty dom parterowy. Wielospadowy dach pięknie wydziela poszczególne części budynku. Wiele przeszkleń, dokładnie w tych miejscach, gdzie jest to potrzebne, sprawia, że za dnia dom zawsze jest oświetlony światłem słonecznym. Wiesiołek zajmuje niemalże tyle samo miejsca wszerz i wzdłuż - jest ulokowany na kwadratowej działce. Strych posiada cztery duże, wydzielone pomieszczenia. Wyróżnia się tu duża klatka schodowa, która daje dodatkowe możliwości. Tarasy okalają salon, strefę dzienną, w której toczy się codzienne życie.
Chyba wszyscy już wiedzą, że domy do 70 m2 począwszy od 2022 roku możemy budować na zasadach bardzo uproszczonych. Ale nie każdy już wie, jaki system ogrzewania wybrać do domu 70 m2 na zgłoszenie? - budując dom na Śląsku warto mieć informacje z pierwszej ręki na ten temat.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl