2018-08-29 15:48:34 Diecezja Bielsko-Żywiecka/Robert Karp 1990
Około pół tysiąca osób dotarło w 407. Pieszej Pielgrzymce Żywieckiej do Jasnej Góry
Około pół tysiąca osób dotarło w 407. Pieszej Pielgrzymce Żywieckiej do Jasnej Góry. W pielgrzymce uczestniczyły m.in. osoby niepełnosprawne ze wspólnoty „Wiara i Światło” w Żywcu oraz ze Stowarzyszenia „Dzieci Serc” w Radziechowach. Pielgrzymi na trasie pamiętali o modlitwie w intencji Ojczyzny z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dziękowali za jubileusz 750-lecia miasta Żywca. Na błoniach jasnogórskich pielgrzymów powitał biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Obecny był także burmistrz Żywca Antoni Szlagor.
Jak wyjaśnił ks. Tomasz Wala, przewodnik grupy żywieckiej, pielgrzymka żywiecka ma długą tradycję. Z zachowanych dokumentów historycznych wynika, że po raz pierwszy pątnicy wyszli na szlak w roku 1611. „Pierwsze zapiski, które mówią o tym, że mieszkańcy Żywca i Żywiecczyzny idą do Maryi, to jest 1611 rok. To są pierwsze zapiski zorganizowanej pielgrzymki w Dziejopisie Komonieckiego. Natomiast trzeba zauważyć, że to musiało być już trochę wcześniej, skoro 1611 rok to jest zapis o zorganizowanej pielgrzymce” – powiedział ks. Wala.
Od lat 90. ub wieku pielgrzymkę tworzą trzy grupy pątników, które pielgrzymują na Jasną Górę różnymi drogami. Pierwsza tzw. grupa młodzieżowa wyrusza z Żywca 23 sierpnia pokonując trasę ok. 170 km w czasie 7 dni. 26 sierpnia wychodzą pątnicy z Myszkowa. Pokonują ok. 70 km wędrując szlakiem sanktuariów maryjnych przez Leśniów, św. Annę i Gidle. Trzecią grupę stanowią pielgrzymi przybywający na Jasną Górę autokarami.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl