2019-09-06 11:25:40 Artykuł partnera 2508
Artretyzm, bo tym mianem bywa nazywana również dna moczanowa rozwija się, gdy w naszym organizmie wzrasta stężenie kwasu moczowego. Mówimy w takim wypadku o hiperurykemii. W jakich przypadkach może mieć to miejsce? Z takim stanem rzeczy możemy mieć do czynienie, gdy produkcja kwasu moczowego w naszym organizmie jest większa lub gdy nasze nerki nie są w stanie poradzić sobie z jego wydalaniem. W Polsce na to schorzenie choruje około 1% populacji i w zdecydowanej większości są to mężczyźni.
Na dnę moczanową możemy zachorować, jeśli z powodów genetycznych mamy problemy z metabolizmem kwasu moczowego. Inną przyczyną jest natomiast źle zbilansowana dieta, w której znajduje się dużo puryn. Artretyzm dopada ponadto osoby starsze i współwystępuje z takim chorobami cywilizacyjnymi jak cukrzyca, nadciśnienie czy nadwaga. Do powstania dny moczanowej może się również przyczynić nadmierne spożywanie alkoholu, a także stosowanie leków, które zwiększają stężenie kwasu moczowego. Będą to między innymi kwas acetylosalicylowy czy leki moczopędne. Kolejnym czynnikiem może być również odwodnienie lub przebyta operacja.
Objawy dny moczanowej mogę być bardzo bolesne dla chorych. Trzeba bowiem w tym miejscu powiedzieć, że kwas moczowy odkłada się w stawach i ścięgnach w postaci kryształków monoczanu sodu, które poprzez ucisk prowadzą do długotrwałego bólu.
Dna moczanowa wraz z rozwojem zmienia swoje objawy. Początkowo możemy obserwować pojedyncze ataki w stawach dłoni, barków stóp czy kolan. Jednocześnie te miejsca stają się obrzęknięte i zaczerwienione. Dodatkowo możemy u siebie zauważyć osłabienie, a także może pojawić się stan zapalny.
Objawy te z czasem wydają się być słabsze, jednak tak naprawdę choroba atakuje kolejne stawy. Wtedy objawy zaczynają występować bez przerwy. W zaawansowanej fazie dna moczanowa może prowadzić do uszkodzenia nasad kości, chrząstek czy ścięgien. Bardzo często guzki są widoczne w okolicach stawów, a także małżowin usznych. Mogą one również występować w bliskim sąsiedztwie narządów wewnętrznych.
Pierwszym sygnałem o tym, że powinniśmy wybrać się do lekarza jest oczywiście przewlekły ból stawów. Powinien on wtedy podjąć się diagnostyki i zdecydować o tym, czy skieruje nas do reumatologa. Bardzo popularnym i zwykle wykonywanym w pierwszej kolejności badaniem jest sprawdzenie stężenia kwasu moczowego we krwi. Warto jednak w tym miejscu dodać, że u wielu osób, które cierpią na początkową fazę dny moczanowej poziom kwasu moczowego jest w normie i to badanie nie jest oczywiście ostateczne.
Kolejnym badaniem, które przeprowadza się w diagnostyce dny moczanowej jest pobranie mazi stawowej. To badanie pozwala stwierdzić, czy znajdują się w niej kryształki moczanu sodowego lub guzki dnawe. Podczas tego badania można również wykryć inną chorobę o podobnym przebiegu, czyli dnę rzekomą. W tym przypadku napotkamy kryształki moczanu wapnia.
Aby mieć pewność podczas diagnozy wykonywane są również badania moczu na stężenie kwasu moczowego, a także wykonuje się badanie USG czy zdjęcie RTG zmienionych chorobowo stawów. Warto również sprawdzić funkcję nerek, ponieważ w przypadku dny moczanowej bardzo często współwystępują choroby tego narządu.
To oczywiście tylko część badań, jakie możemy wykonać podczas diagnozowania dny moczanowej. O wykonaniu innych decyduje lekarz reumatolog. Na wizytę do tego specjalisty możemy się umówić, korzystają ze strony lekarzebezkolejki.pl, wybierając dogodny termin na NFZ lub prywatnie.
Jeśli mamy do czynienia z wczesnym etapem dny moczanowej, to konieczne staje się przede wszystkim zastosowaniu leków, które złagodzą stan zapalny, a jednocześnie przyczynią się do zauważalnego zmniejszenia dotkliwego bólu. Jeśli mamy natomiast do czynienia z ostrym stanem zapalnym i bardziej zaawansowanym stadium dny moczanowej, to stosuje się zazwyczaj niesteroidowe leki przeciwzapalne, które pozwalają szybko zmniejszyć ból. Dodatkowo mogą być również stosowane sterydy i kolchicyna.
Jeśli pacjent miał już kilka napadów dny moczanowej, to często obniża się poziom kwasu moczowego we krwi w sposób farmakologiczny. Zazwyczaj nie robi się tego jednak w sytuacjach, gdy pacjent znajduje się w pierwszym stadium choroby, ponieważ może się to przyczynić do nasilenia objawów.
Warto zwracać uwagę na ból stawów, ponieważ wczesne wykrycie dny moczanowej może oszczędzić na długoletniego bólu, a także może zapobiec poważnym konsekwencjom w postaci uszkodzenia stawów i nasady kości. Dzięki szybkiej diagnozie pacjent może funkcjonować w pełni normalnie. Warto wybrać się więc do reumatologa, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl