2024-10-20 10:06:54 Art Partnera 811
Tematyka spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) nie jest Ci wystarczająco dobrze znana i nie wiesz jak to jest ją prowadzić, bądź gdzie założyć? W tym tekście znajdziesz odpowiedź na każde Twoje pytanie, dzięki odpowiedzią popartym o aktualne przepisy prawa.
Zgodnie z art. 151 Kodeksu spółek handlowych (KSH) z dnia 15 września 2000 r.:
Ponadto, inne kluczowe zagadnienia dotyczące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wyjaśniają art. 152-154 KSH:
Posiłkując się kompendium zrozumiesz jak etapowo rozpocząć działalność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: https://www.ifirma.pl/spolka-z-o-o-rejestracja-spolki-krok-po-kroku-2024
Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązkowo zawierana jest w ramach aktu notarialnego. Jednocześnie taki typ umowy, zgodnie z art. 157 KSH winien jest zawierać elementy, takie jak:
Siedziba spółki usytuowana jest w mieście, w którym urzęduje jej zarząd Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy umowa spółki stanowi inaczej [por. art. 41 Kodeksu cywilnego]. Spółki z o.o. z siedzibę poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, posiadają możliwość otwierania oddziałów lub przedstawicielstw w Polsce, bazując na odrębnych przepisach ujętych w osobnej ustawie [por. art. 155 KSH].
Zgodnie z art. 160KSH, spawa nazwy firmy spółki z o.o. uregulowana jest w sposób przedstawiony poniżej:
Wynika z tego, iż nazwa firmy spółki z o.o. to nazwa, pod którą prowadzone jest pełne funkcjonowanie, a jej wyznaczenie jest warunkiem koniecznym, aby umowy spółki były ważne.
W celu powstania spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, niezbędne jest:
Procedura spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sprecyzowany jest w art. 157(1) KSH:
Z dniem 1 lipca 2021 r., rejestracja spółki z o.o. jest możliwa wyłącznie elektronicznie, przy użyciu wzorca umowy za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych lub Portalu S24. Zarząd winien jest zgłosić spółkę w sądzie rejestrowym zlokalizowanym odpowiednio w stosunku do lokalizacji siedziby spółki. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż wniosek o wpis do rejestru zyskuje ważność jedynie po podpisaniu przez kompletną kadrę zarządu.
Decyzja o rejestracji spółki z o.o. w KRS za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych wymaga utworzenia konta użytkownika w tym portalu, co wiąże się z koniecznością autoryzacji za pomocą podpisu kwalifikowanego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego. Możliwe jest utworzenie tylko jednego konta z autoryzacją tymi podpisami. Ponadto, Portal Rejestrów Sądowych umożliwia zarejestrowanie w KRS spółki, której umowa została już podpisana przez wspólników u notariusza.
W celu rejestracji spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w KRS poprzez użycie systemu S24, obowiązkowe jest stworzenie konta użytkownika w portalu. Należy złożyć podpis kwalifikacyjny, zaufany, bądź osobisty, ze względu na wymogi autoryzacji. Stosując tą metodę rejestracji możliwe jest utworzenie tylko jedno konto autoryzowanego wspomnianymi podpisami.
Dowiedz się więcej z instrukcji, która pomoże Ci przejść przez kolejne kroki zakładania spółki: https://www.ifirma.pl/jak-zalozyc-spolke-z-o-o-online-przez-s24/
Zgłoszenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do sądu rejestrowego obowiązkowo musi zawierać następujące informacje:
Dla jednoosobowej spółki niezbędne jest także zawarcie nazwiska i imienia lub nazwy firmy, siedziby oraz adresu jedynego wspólnika, dodatkowo wspomnieć, że jest on wyłącznym wspólnikiem spółki.
Zgodnie z art. 167 KSH, do zgłoszenia spółki utworzonej tradycyjnie lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego konieczne jest umieszczenie:
Zgłoszenie należy dostrzec wraz z podpisaną przez wszystkich członków zarządu listę wspólników, posiadającą nazwiska i imiona lub nazwy oraz liczbę i wartość nominalną udziałów każdego z nich.
W kwestii umów spółek z o.o. zawieranych przy użyciu szablonu umowy, obowiązkowe załączniki do wniosku o wpis spółki do rejestru przygotowuje się na formularzach udostępnianych w systemie teleinformatycznym. Obowiązuje to umowy spółki, listy wspólników, jak i oświadczenia członków zarządu o wniesieniu wkładów na pokrycie kapitału zakładowego.
W przypadku, gdy oświadczenie członków zarządu o wniesieniu wkładów pieniężnych nie zostało zawarte we wniosku o wpis spółki w systemie S24, należy je złożyć do sądu rejestrowego w ciągu siedmiu dni od dnia wpisu spółki do rejestru.
Spółka z o.o. od strony organizacyjnej
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zakładana jest w momencie zawarcia umowy spółki i istnieje jako spółka z o.o. w organizacji do czasu jej wpisu do rejestru przedsiębiorców. Jeśli przez sześć miesięcy od zawarcia umowy spółka nie zostanie przedstawiona do KRS, umowa spółki nie zostanie zaakceptowana.
Aby prowadzić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wymagana jest kooperacja z biurem rachunkowym: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-spolek/
Założenie spółki z o.o. może wydawać się na pierwszy rzut oka zawiłe, należy jednak pamiętać, iż spółka z o.o. to często spotykana forma prowadzenia działalności gospodarczej, zapewniająca różnorodne benefity, kiedy zachowamy wymagane procedur i formalności.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl