2021-07-06 20:32:52 Artykuł Partnera 1640
Szampon przeciwłupieżowy to produkt, który dla wielu osób stanowi skuteczne rozwiązanie problemu, jakim jest łupież. Choroba ta, oprócz problemów związanych ze zdrowiem, ze względu na swoją widoczność u wielu osób oznacza skrępowanie, wstyd i w dużym stopniu może wpłynąć na naszą psychikę oraz samopoczucie. Aby temu zapobiec, pierwszym produktem, po jaki sięga zdecydowana większość osób, jest właśnie szampon przeciwłupieżowy. Jednak w jaki sposób wybrać najskuteczniejszy?
Zanim dowiemy się, jaki szampon przeciwłupieżowy sprawdzi się najlepiej, warto zaznajomić się z samą chorobą, jaką jest łupież. To bardzo powszechna dermatoza skóry głowy (szacuje się, że może dotyczyć nawet 50% populacji), której bezpośrednią przyczyną są grzyby (drożdżaki) z gatunku Malassezia. Objawy łupieżu to przede wszystkim białawe, łuszczące się płatki skóry, które mogą przyjąć żółtawą barwę (w zależności od schorzenia).
Łupież to choroba, której występowanie także może posiadać podłoże genetyczne. Oprócz tego do jej przyczyn zalicza się:
Te trzy czynniki posiadają bezpośredni wpływ na wzmożone namnażanie się drożdżaków (nawet 10-krotne), które w bardzo dużych ilościach zaczynają żerować na powierzchni naszej skóry. Poza tym istnieją jeszcze inne czynniki, które mogą wpłynąć na ich zwiększoną aktywność i tym samym obecność łupieżu:
Aby wiedzieć, w jaki sposób poprawnie dobrać szampon przeciwłupieżowy, warto wiedzieć, z jakim rodzajem tej dermatozy się mierzymy. W przypadku skóry głowy wyróżniamy:
Rozwiązaniem problemów z łupieżem zazwyczaj jest szampon przeciwłupieżowy. To produkt leczniczy, który przede wszystkim powinien wykazywać się działaniem keratolitycznym i przeciwgrzybiczym, a więc zwalczać głównego winowajcę łupieżu – drożdżaki. Aby działanie tego produktu było skuteczne, należy dobrać go bezpośrednio do problemu – szampon do łupieżu suchego może okazać się nieskuteczny w walce z łupieżem tłustym.
Co równie ważne, oprócz usuwania zrogowaciałego naskórka i drożdżaków szampon przeciwłupieżowy powinien wykazywać działanie profilaktyczne, a więc zapobiegać nawrotom choroby, a także zmniejszać uczucie świądu i minimalizować stan zapalny. Oprócz tego dobrze, aby znalazły się w nim składniki o działaniu nawilżającym i odżywczym – sucha skóra głowy ma również większe tendencje do wystąpienia łupieżu.
Podstawowymi składnikami w szamponie przeciwłupieżowym są substancje zwalczające drożdżaki. Ich działanie polega na stopniowym zmniejszaniu ilości grzybów znajdujących się na powierzchni skóry głowy. Są to:
W zwalczaniu łupieżu pomocne okażą się także kwas salicylowy oraz siarka.
W trakcie leczenia łupieżu bardzo ważna jest pielęgnacja skóry i zapobieganie jej przesuszeniu oraz podrażnieniom. W tym celu warto sięgać po szampon przeciwłupieżowy zawierający witaminy A, E, a także B3. W leczeniu łupieżu pomocne są też wyciągi roślinne, np. z liści mięty, pokrzywy, kwiatów rumianku czy skrzypu polnego.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl