2019-06-17 05:00:00 UG Węgierska Górka 2219
30 maja 2019 r. na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wręczone Nagrody im. Oskara Kolberga - wyróżnienia za zasługi dla kultury ludowej
Nagrodą w kategorii I: dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego w dziedzinie „Muzyk. Budowniczy instrumentów” uhonorowany został Czesław Węglarz - wszechstronnie uzdolniony beskidzki multiinstrumentalista, znawca instrumentów ludowych, budowniczy instrumentów (dudy, gajdy, skrzypce, basy i pasterskie), pedagog, pasjonat wszystkiego, co jest związane z Beskidami.
Składamy serdeczne gratulacje.
Czesław Węglarz urodził się 19 kwietnia 1957 roku w Żywcu, mieszka w Ciścu. Jego ojciec Jan grał na heligonce, a dziadek Wojciech na skrzypcach, basach i piszczałkach, robił też instrumenty dla wnuków. Czesław Węglarz studiował wychowanie muzyczne na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W tym czasie założył kapelę (o nazwie Torka), w której grał na kontrabasie. Po studiach pracował jako nauczyciel muzyki w Kamesznicy. Zajmował się także popularyzacją wśród dzieci i młodzieży muzyki ludowej z terenów Żywiecczyzny. Na początku lat 80. postanowił odtworzyć archaiczną kapelę góralską. W tym celu zakupił dudy i sam nauczył się na nich grać. Zainspirowany wspomnieniami babci Ludwiki – o grających na gajdach góralach żywieckich – postanowił nabyć gajdy. Ponieważ nigdzie nie mógł ich znaleźć, wykonał własne na wzór tych zrobionych przez Jana Kawuloka. I tak, stał się drugim, zaraz po mistrzu z Istebnej, budowniczym gajd.
Czesław Węglarz nadal prowadzi zajęcia muzyczne w szkołach na Żywiecczyźnie – jest nauczycielem m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej w Żywcu, gdzie w klasie instrumentów ludowych uczy gry na dudach, skrzypcach, basach i instrumentach pasterskich. Współpracował z Fundacją Braci Golec, dając lekcje grania na gajdach i dudach. Warto podkreślić, że jego uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia na największych festiwalach i przeglądach folklorystycznych w kategoriach: Instrumentalista czy Mistrz i uczeń. Czesław Węglarz był również instruktorem muzycznym Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Wierchy z Milówki. Swoją wiedzą dzieli się z innymi działającymi na Żywiecczyźnie grupami folklorystycznymi. Prowadzi też Zespół Dziecięcy Małe Cisy przy Szkole Podstawowej w Ciścu, a grą na unikatowych instrumentach pasterskich wzbogaca brzmienie kapeli Ochodzita. Jako znawca i wielbiciel folkloru muzycznego górali żywieckich często jest członkiem jury na prestiżowych festiwalach, konkursach i przeglądach kapel ludowych.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl