W tym roku Dni Śliwkowej Gminy Lipowa odbędą się 24 i 25 sierpnia. Na scenie przy największym Pomniku Śliwki w Polsce, obok największego muralu na Żywiecczyźnie, gwiazdą będzie zespół ENEJ!
Gmina razem z zespołem ogłaszają zabawę! Do wygrania płyty zespołu, które członkowie osobiście podpiszą i wręczą po koncercie w Lipowej. Co trzeba zrobić? Wystarczy pstryknąć pozytywne zdjęcie z największym muralem na Żywiecczyźnie, odpowiedzieć na pytanie „Za co lubię zespół Enej?”, to wszystko wysłać w wiadomości przez facebooka Gminy Lipowa www.facebook.com/GminaLipowa , lub wysłać na adres s.wrobel@lipowa.pl, oraz pojawić się 24 sierpnia pojawić się w Lipowej! Trzy nagrodzone osoby, dostaną informację zwrotną dzień przed koncertem.
Poza nimi w pierwszy dzień wydarzenia na scenie pojawią się dwie kapele, które w swoich składach będą miały praktykujących i uznanych LEKARZY(!), czyli Fizyka Cyrulika oraz Autentic. Poza nimi ciekawie zapowiadają się występy świetnych zespołów Hertz Klekot oraz VHS, które po raz pierwszy pojawią się w Lipowej. Sobotę zakończy dyskoteka z Radiem Bielsko. Drugi dzień upłynie pod znakiem jubileuszu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Lipowianie oraz ich gości. A wśród nich cała plejada najpopularniejszych kapel folkowych. W ten dzień, jak co roku, na dzieci czekać będzie strefa darmowych atrakcji.
Śliwkowa Gmina Lipowa cały czas stawia również na EKO, czyli impreza bez „plastikowych zabawek”, za to nie zabraknie Kół Gospodyń Wiejskich z lokalnymi specjałami oraz twórców ludowych, którzy wystawiają tradycyjne wyroby, jak zabawki drewniane, czy wyroby wiklinowe.
----------
ENEJ to polski zespół muzyczny, reprezentujący szeroko rozumianą muzykę folkową z dodatkiem wielu innych gatunków, założony w roku 2002 w Olsztynie. Nazwa grupy wywodzi się od imienia głównego bohatera “Eneidy” Iwana Kotlarewskiego (będącej pierwszym dziełem napisanym w literackim języku ukraińskim) - Eneja, czyli wesołego kozaka podróżującego po świecie. Swój wielokulturowy i eklektyczny charakter zespół zawdzięcza niezwykle zróżnicowanej grupie muzyków, którzy go tworzą, pochodzą oni bowiem z przeróżnych środowisk muzycznych, od jazzu, czy klasyki po muzykę stricte etniczną. Sfera muzyczna nie jest jednak jedyną, w której wyczuć można silne zróżnicowanie, jest nią również pochodzenie członków kolektywu, Piotr i Paweł Sołoducha mają ukraińskie korzenie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali reprezentują pierwiastek polski. Całość spojona jest miłością do muzyki i wiarą w jej silnie jednoczący, ponadpodziałowy charakter, co sami muzycy często podkreślają przy każdej możliwej okazji.
Przygoda rozpoczęta w 2002 roku, po charakterystycznych dla młodych zespołów chaotycznych początkach, niezliczonych próbach i występach na małych scenach, nabrała rozpędu w roku 2010, gdy zespół wziął udział w eliminacjach do Przystanku Woodstock i przebojem wdarł się na dużą scenę, niemal z marszu zdobywając rzeszę wiernych fanów. Niespełna rok później, w maju 2011 roku ENEJ wygrał pierwszą polską edycję programu Must be the Music, z dnia na dzień stając się marką rozpoznawalną w całym kraju i stałym gościem zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich list przebojów. Od tego czasu zespół gości na scenach największych polskich festiwali, do których zaliczyć można między innymi Przystanek Woodstock, Open’er Festival, Jarocin Festiwal, KFPP w Opolu, TOPtrendy Festiwal, Sopot Top of the Top Festival, czy Polsat Super Hit Festiwal, z których przywiózł niezliczoną liczbę nagród, jak choćby “Złoty Bączek” 2011, SuperPremiery 2012, SuperJedynka 2013, Przebój Roku TopTrendy, trzy Eska Music Awards i wiele, wiele innych.
Na swoim koncie ENEJ ma cztery płyty studyjne - “Ulice” (2008), Folkorabel (2010, złota płyta), Folkhorod (2012, potrójna platyna) i Paparanoja (platyna) oraz zapis koncertu z Przystanku Woodstock 2011 na płycie DVD. Na popularność krążków z pewnością wpływ mają bijące wszelkie rekordy single, czyli stali bywalcy list przebojów. Są to “Radio Hello”, “Skrzydlate Ręce’, “Tak smakuje Życie”, “Lili”, “Symetryczno Liryczna”, “Zbudujemy Dom”, “Nie chcę spać”, “Kamień z napisem LOVE”, “Może będzie lepiej” i najnowszy - “Zagubiony”. Poza repertuarem autorskim ENEJ od dwóch lat, w okresie zimowym prezentuje zaaranżowany w charakterystycznym dla siebie stylu koncert kolęd, cieszący się nie mniejszą, od piosenek znanych z radia, popularnością.
Niezwykły styl, różnorodność, energia i niepowtarzalność przedostają się również poza granice Polski, zespół koncertował w USA, Wielkiej Brytanii, na Litwie, Ukrainie, we Włoszech, w Belgii, Czechach, Niemczech, czy Irlandii, wszędzie spotykając się z żywiołowym przyjęciem publiczności.
Obecnie grupa ENEJ skupia się na działalności koncertowej, nieustannie przemierzając świat i niosąc pełne radości, nawiązujące do jednoczenia przesłanie, które mimo upływających lat nie traci nic ze swojej pierwotnej siły.
----------
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” - to grupa ludzi rozmiłowanych w tańcu, śpiewie i muzyce ludowej a zwłaszcza Żywiecczyzny. Kultywują oni dawne tradycje związane życiem codziennym Górali Beskidzkich. Zespół „Lipowianie” jako jeden z niewielu na tym terenie, jest zespołem wielopokoleniowym, a jego członkowie pamiętają jeszcze swoje babcie tańczące w tradycyjny sposób.
Od 2014 roku pracę z RZPiT „Lipowianie” rozpoczęła Pani Brygida Sordyl, która została kierownikiem artystycznym oraz instruktorem śpiewu i muzyki, natomiast choreografem od 2016 roku jest Pani Paulina Skrok. Do końca 2015 roku zespół działał pod Stowarzyszeniem Kulturalnym Lipowianie. Obecnie z inicjatywy wójta Jana Góry RZPiT „Lipowianie” funkcjonuje pod patronatem Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej. Wójt Jan Góra podjął trud zakupienia nowych strojów pasterskich dla grupy podstawowej. Zespół ma w swoim repertuarze tańce Górali Żywieckich tj. koło, krzyżoka, polke, obyrtki, siustanego, konia.
W grudniu 2017 roku zespół „Lipowianie” zakończył sezon nagrywając płytę z kolędami i pastorałkami pt. „Stało się weseli”, która jako pierwsza płyta CD w dorobku zespołu, zapisuje się w nim na stałe. Za rok zespół obchodzi 20 – lecie istnienia.
Założycielem zespołu był Pan Jan Brodka wraz z byłym wójtem Lipowej Wojciechem Zuziakiem, pałeczkę po nim przejął p. Józef Łanowski. Choreografami kolejno byli p. Elżbieta Mojżeszek, Adam Adamowski, Krystyna Kwaśniewicz, Mateusz Pindel, Paulina Klimczak.
W styczniu 2016 roku odbył się nabór do zespołu „Mali Lipowianie”, który jest narybkiem do grupy starszej. Do młodszej grupy zgłosiło się ponad 25 dzieci a obecnie tańczy w nim już ponad 30 dzieci w wielu od 6-14 lat. Gmina również zakupiła dla nich nowe stroje, a oni po roku pracy osiągają już swoje pierwsze małe sukcesy i pokazują się na wielu scenach.
Nagrody i osiągnięcia zespołu:
2018
- II miejsce – 49 Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu w ramach TKB kat. autentyk
- wyróżnienie specjalne – 50 Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich w Zakopanym
- I miejsce – X Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi”, kat. autentyk
- III miejsce - 17 Przegląd Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach – „Mali Lipowianie”
2017
- Złota Gwiazda Betlejemska – XIII Przegląd Kolęd i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka”
- Grand Prix – 50 Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej
- I miejsce – 16 Przegląd Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach
- II miejsce – IX Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi”
- II nagroda – 33 Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie
2015-2016
- I miejsce – XXIII Konkurs Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu
- II miejsce - 15 Przegląd Kolęd in Pastorałek Łodygowice
- Nabór do zespołu Mali Lipowianie
- Koncerty w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej 2014-2017 (Szczyrk, Żywiec, Wisła,
Maków Podhalański, Oświęcim)
2002-2005
- Nagrodą Burmistrza Miasta Żywca za wkład w dziedzictwo artystyczne
- II nagroda – IV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Wielkiej Goricy w Chorwacji.
- Nagroda Główna - „Międzyzdrojskie Barwy Jesieni” za piosenkę o Międzyzdrojach.
Ciężka praca, zaangażowanie wszystkich członków zespołu w rozwój pozwalają na dalszą działalność Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lipowianie”. Dalszymi planami na przyszłość jest ciężka praca, aby godnie reprezentować nasz region nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl