2017-06-22 05:00:00 UG Lipowa 2303
W Gminie Lipowa szkolna kronika z 1891 dostępna dla Internautów.
(…) Ocalić od zapomnienia (…) czyli Kronika Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Słotwinie z 1891 roku (w odcinkach). W Gminie Lipowa pamięta się o lokalnej historii. Główna ulica nazwana została nazwana imieniem lokalnego bohatera ks. Ferdynand Sznajdrowicz, a teraz dyrekcja szkoły w Słotwinie udostępnia do wglądu szkolna kronikę z 1891 rok.
Na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Słotwinie (splotwina.edu.pl), w zakładce „Historia szkoły” i dalej „Wpisy z kronik szkolnych” za przyczyną najstarszej szkolnej kroniki założonej wraz z powstaniem Szkoły tj. w 1891 roku, można już śledzić losy nie tylko placówki, ale też ważniejsze i mniej ważne wydarzenia, którymi żyła wówczas społeczność lokalna. Lektura kroniki będzie nie tylko podróżą w przeszłość, ale też dostarczy wrażeń estetycznych i wzbogaci naszą tożsamość. Wpisy z kroniki będą pojawiały się w odcinkach na stornie internetowej szkoły, a cała kronika dostępna jest do wglądu w szkole.
------
Dzieje szkoły w Słotwinie sięgają swymi korzeniami końca XIX w. Początkowo gmina Słotwina należała do związku szkolnego w Lipowej, gdzie znajdowała się jednoklasowa szkoła etatowa. Jednak, jak podkreślano, z powodu znacznej odległości i złej drogi dzieci ze Słotwiny nie mogły regularnie uczęszczać do szkoły. Mieszkańcy wsi zaczęli starać się o założenie jej na miejscu. Najbardziej zaangażowanymi w tę sprawę osobami okazali się naczelnik gminy Wojciech Jakóbiec i pisarz gminny Józef Jakóbiec. Zwrócili się oni z prośbami o rady do władz żywieckich, które widząc starania mieszkańców, nie odmówiły pomocy. Skutkiem, czego dnia 20 grudnia 1890 r. otrzymano zezwolenie na założenie w Słotwinie szkoły filialnej.
Budynek zakupiono od izraelity Henryka Scharfa i Sali Rufeisen z początkiem 1891r. i rozpoczęto jego remont, by przystosować go do nowej funkcji. Prace postępowały tak szybko, że 27 września tego samego roku, odbyło się poświęcenie budynku. W dniu 1 października po uroczystym nabożeństwie rozpoczęła się nauka w nowej szkole.
15 czerwca 1892 r. szkołę filialną zmieniono na etatową.
Po dziesięciu latach – 27 grudnia 1902 r. zdarzył się nieszczęśliwy wypadek – budynek szkoły, w wyniku pożaru, spłonął doszczętnie. Mieszkańcy wsi, mimo że bardzo przygnębieni tym faktem, postanowili działać szybko i wynajęli pokój szkolny oraz pomieszczenie dla nauczyciela, tak by uczniowie nie przerwali nauki. Jednocześnie rozpoczęli starania o wybudowanie nowej szkoły.
Dnia 24 czerwca 1904 r. rozpoczęto budowę na miejscu spalonej szkoły i 27 listopada tego samego roku, odbyło się uroczyste poświęcenie nowego gmachu szkoły.
Po kilku latach – w dniu 26 sierpnia 1931 r. ludność wsi Słotwiny, Lipowej, Poddzielca i Buhaja, przystąpiła do realizowania wspólnego projektu, jakim była budowa nowej szkoły. Pomimo trudności finansowych ludzie postanowili, dla dobra najmłodszego pokolenia, zmobilizować wszystkie swoje siły i środki, aby ją wybudować.
Nowy rok szkolny 1931/’32 rozpoczął się podniosłą uroczystością – poświeceniem nowego budynku szkolnego.
Podczas niemieckiej okupacji mieszkańcy wsi zostali 8 grudnia 1940 r. wysiedleni, na ich miejsce sprowadzono niemieckich osadników. Szkoła natomiast została przeznaczona dla niemieckich dzieci.
Szkoła w Słotwinie od lat 60 XX w. funkcjonowała nieprzerwanie, nawet w czasach ustroju komunistycznego.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl