2016-11-09 05:00:00 LO Kopernik 3555
Góral z urodzenia, opolanin z wyboru” – profesor Adam Suchoński gościem I Liceum ogólnokształcącego w Żywcu
W środę 2 listopada 2016 r. wykład zatytułowany „Polska i Polacy na kartach podręczników do nauczania historii z całego świata” wygłosił w auli I LO prof. zw. dr hab. Adam Suchoński. Pan Profesor Suchoński jest absolwentem żywieckiego liceum i jednym z najwybitniejszych dydaktyków historii w Polsce, autorem i współautorem wielu opracowań, w tym pierwszej w Polsce syntezy dydaktyki historii („Dydaktyka Historii” wspólnie z J. Maternickim i Cz. Majorkiem).
Profesor Suchoński przez długie lata pełnił funkcję prodziekana, prorektora i dyrektora Instytutu Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie Uniwersytetu Opolskiego stąd też miło było gościć w szkole byłych studentów Pana Profesora, a obecnie nauczycieli historii.
Głównym przedmiotem badań Pana Profesora pozostają podręczniki do nauczania historii z całego świata, to one najczęściej są jedyną książką historyczną z której czerpiemy wiedzę przez całe życie – stąd wielkie znaczenie treści w nich zawartych. W swej prelekcji z właściwą sobie swadą przedstawił obraz Polski i Polaków w przeanalizowanych podręcznikach z 80 krajów zaznaczając, iż jest to głównie obraz martyrologiczny i wiktoryjny z uwzględnieniem niewykorzystanych szans, a zatem obliczony raczej na wywołanie współczucia, niż na przykład godny naśladowania. Niestety dominuje zniekształcony i często fałszywy obraz naszej przeszłości, który ma ujemny wpływ na nasz dzisiejszy wizerunek.
Profesor Suchoński podkreślił fakt, iż jest to często wynik naszych własnych zaniedbań i zaniechań w kształtowaniu polityki historycznej podając jako przykład m.in. postać Stefana Buszczyńskiego – powstańca styczniowego, pisarza i publicystę, autora „Upadku Europy” w którym już w 1867 r. przewidział powstanie Unii Europejskiej i sposób jej funkcjonowania. Postać dziś zapomniana i niedoceniana, niestety także wśród rodaków. Inną przyczyną braku podstawowych informacji lub ich zniekształcenie spowodowane jest polityką historyczną danego państwa, która zakazuje pisania o wydarzeniach, które stawiałoby to państwo w niekorzystnym świetle (np. „doktryna prezydenta Putina” w Rosji). Tematami najczęściej pojawiającymi się w kontekście Polski są rozbiory, wybuch II wojny światowej i powstanie w getcie żydowskim – najczęściej mylone z, marginalnie wspominanym, powstaniem warszawskim.
Z drugiej strony postacią najbardziej rozpoznawalną w podręcznikach do nauczania historii pozostaje niezmiennie papież Jan Paweł II (co ciekawe, we wzorcowy sposób przedstawiany m.in. w podręcznikach rosyjskich) – wizerunkowi tej postaci poświęcił Pan Profesor pozycję „Papież Jan Paweł II w polskich i zagranicznych podręcznikach do nauczania historii”, której egzemplarz wraz z kopią autografu Świętego, Papieża – Polaka podarował szkole. Zbiór szkolnej biblioteki zasiliła także księga jubileuszowa poświęcona Profesorowi Adamowi Suchońskiemu z okazji pięćdziesięciopięciolecia pracy dla środowiska naukowego i pięćdziesięciolecia działalności dla miasta Opola „Z Żywca do Opola. Góral z urodzenia, opolanin z wyboru”. Pozycja cenna i ukazująca ogrom pracy i potrzeb stojących przed nauczycielami i wychowawcami młodych pokoleń.
Po pasjonującej prelekcji był czas na pytania i refleksje z czasów szkolnych Pana Profesora. Z wielką życzliwością, sentymentem, ale i wrodzonym poczuciem humoru, Pan Profesor dzielił się z uczniami swą bogatą wiedzą, doświadczeniem i warsztatem pracy dydaktyka historii.
Organizatorzy spotkania: klasa 1e i wychowawca Andrzej Ryczkiewicz.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl