Podczas planowania budowy lub prac modernizacyjnych w ogrodzie warto zastanowić się nad niezwykle popularnym ostatnio eko-trendem, mianowicie nad budową i instalacją zbiornika na deszczówkę. Zwolennicy tej inwestycji wymieniają wiele profitów płynących z takich rozwiązań. Dziś zastanowimy się, czy jest to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym ogrodzie i jest możliwe nawet przy minimalnym budżecie.
Czy wiesz, że wiele samorządów oferuje dofinansowanie do zakupu czy budowy własnego zbiornika na deszczówkę? To prezent za dbanie o stan wód w regionie, świadomość społeczną i dawanie dobrego przykładu sąsiadom. Wiele gmin, zwłaszcza latem, boryka się z suszami, stąd ten ukłon w stronę wszystkich eko-zmieniaczy. Jednak, jak przedstawiają się ceny poszczególnych zbiorników?
Właściwe zbieranie i przechowywanie wody pochodzącej z opadów nie jest jedynie modnym i nic nieznaczącym trendem ogrodniczym. Warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę z wielu powodów:
Dziś nikt nie bagatelizuje faktu, że klimat się zmienia. Niestety, w wyniku przemian w środowisku coraz większych terenów dotyczy problem powracających susz i braku wody. Podczas upałów wciąż słyszymy o tym, by nie podlewać ogródków działkowych czy ogrodów wodą z sieci wodociągowej. Także coraz częstsze awarie sieci elektrycznych wyłączają niespodziewanie dopływ wody. Jeśli zamontujemy w ogrodzie zbiornik na deszczówkę, nie musimy martwić się o to, czym podlejemy rośliny. Mamy stały dostęp do zdrowej wody, bez względu na pogodę.
Odpowiednio zmagazynowana woda będzie wybawieniem, kiedy dysponujemy dużą powierzchnią sadu czy ogrodu. Kto choć raz przez dwa upalne miesiące nawadniał rośliny w swoim ogrodzie, wie, ile kosztuje to nie tylko pracy, ale również pieniędzy. Tymczasem wcześniej nagromadzona deszczówka to darmowa woda, bliska naszym roślinom, bo pochodząca bezpośrednio z opadów atmosferycznych.
Woda pochodząca z naturalnego źródła to doskonałe rozwiązanie, by zmniejszyć ślad węglowy naszego gospodarstwa domowego. Oszczędzamy tym samym wodę, dbamy o społeczną świadomość dotyczącą retencji.
Jak widzimy, budowa takiego zbiornika lub zakup gotowych rozwiązań wydaje się mieć wyłącznie zalety. Jednak należy podkreślić także trudności czy koszty związane z taką instalacją.
Najczęściej są to zbiorniki, które magazynują wodę spływającą z naszych dachów. Im większy dach, tym większe zasoby oszczędzonej wody. To sprawia, że deszczówka ta nie jest zalecana do spożycia, a jedynie do celów gospodarczych, np. nawadniania roślin. Następnie należy zastanowić się nad aspektem prawnym. Polskie przepisy nie są w tej kwestii jednoznaczne, czy budowa właściwego zbiornika lub jego instalacja to modernizacja wymagająca zgłoszenia. Dlatego najlepiej udać się do pobliskiego starostwa powiatowego i tam zasięgnąć porady.
Na dobrą sprawę, każdy z nas, kto posiada ogród czy działkę, już dziś może zadbać o odpowiednie magazynowanie tak cennej wody. Wystarczy rynnę włożyć do beczki i w ten sposób magazynować tę drogocenną ciecz. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, każde przyniesie i nam, i naszej planecie wiele dobrego.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl