Ziemia Żywiecka 2025-01-16

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Zbiornik na deszczówkę w ogrodzie. Jak oszczędzić czas i zadbać o środowisko?

Podczas planowania budowy lub prac modernizacyjnych w ogrodzie warto zastanowić się nad niezwykle popularnym ostatnio eko-trendem, mianowicie nad budową i instalacją zbiornika na deszczówkę. Zwolennicy tej inwestycji wymieniają wiele profitów płynących z takich rozwiązań. Dziś zastanowimy się, czy jest to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym ogrodzie i jest możliwe nawet przy minimalnym budżecie.

fot

Zakup lub budowa właściwego zbiornika – możesz dostać dofinansowanie

Czy wiesz, że wiele samorządów oferuje dofinansowanie do zakupu czy budowy własnego zbiornika na deszczówkę? To prezent za dbanie o stan wód w regionie, świadomość społeczną i dawanie dobrego przykładu sąsiadom. Wiele gmin, zwłaszcza latem, boryka się z suszami, stąd ten ukłon w stronę wszystkich eko-zmieniaczy. Jednak, jak przedstawiają się ceny poszczególnych zbiorników?

  • Zbiorniki gotowe – na rynku znajdziemy szeroki wybór gotowych rozwiązań. Możemy także dopasować do nich odpowiedni kształt, który będzie komponował się z aranżacją naszej działki czy ogrodu. Możemy więc postawić zbiornik w kształcie dawnej beczki, amfory czy tradycyjny sześcian. Oczywiście do wyboru mamy także różnorodne litraże, które powinniśmy dostosować do wielkości naszego dachu. Najczęściej tego typu zbiorników wahają się od 250-1000 zł. Cena jest uzależniona od litrażu i designu zbiornika.
  • Własny zbiornik podziemny – to już spora inwestycja w nasz ogród. Są to oczywiście pojemniki umieszczone pod ziemią. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim praktycznym rozwiązaniem, gdy chcemy, magazynowaną wprost z rynny, wodę przeznaczyć także do prac domowych, sprzątania itp. Umieszczone w nich filtry sprawiają, że doskonale oczyszczają ciecz z naleciałości i zanieczyszczeń dachowych oraz rynny. Wciąż jednak pamiętajmy, że nie jest to woda pitna. Wiele osób decyduje się na ten krok, gdyż dbają o estetykę ogrodu. Zakopany zbiornik nie zaburzy naszych aranżacji, nie będzie zwracał na siebie uwagi. Koszt: sam zbiornik może kosztować około 2000 zł, do tego warto doliczyć kilka tysięcy za montaż i instalację pojemnika. Warto pamiętać także o niezbędnych akcesoriach: urządzeniach do monitorowaniu stanu cieczy, jak np. te: https://elcluwo.pl/kategoria-produktu/czujniki-poziomu-cieczy/, które zapobiegną ewentualnemu przelaniu zbiornika, o odpowiednich filtrach oraz cyklicznej konserwacji takiego pojemnika.

Korzyści płynące z magazynowania wody w zbiorniku

Właściwe zbieranie i przechowywanie wody pochodzącej z opadów nie jest jedynie modnym i nic nieznaczącym trendem ogrodniczym. Warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę z wielu powodów:

  • Dbamy o zapasy wody nawet podczas przerw w zasilaniu.

Dziś nikt nie bagatelizuje faktu, że klimat się zmienia. Niestety, w wyniku przemian w środowisku coraz większych terenów dotyczy problem powracających susz i braku wody. Podczas upałów wciąż słyszymy o tym, by nie podlewać ogródków działkowych czy ogrodów wodą z sieci wodociągowej. Także coraz częstsze awarie sieci elektrycznych wyłączają niespodziewanie dopływ wody. Jeśli zamontujemy w ogrodzie zbiornik na deszczówkę, nie musimy martwić się o to, czym podlejemy rośliny. Mamy stały dostęp do zdrowej wody, bez względu na pogodę.

  • Oszczędzamy pieniądze.

Odpowiednio zmagazynowana woda będzie wybawieniem, kiedy dysponujemy dużą powierzchnią sadu czy ogrodu. Kto choć raz przez dwa upalne miesiące nawadniał rośliny w swoim ogrodzie, wie, ile kosztuje to nie tylko pracy, ale również pieniędzy. Tymczasem wcześniej nagromadzona deszczówka to darmowa woda, bliska naszym roślinom, bo pochodząca bezpośrednio z opadów atmosferycznych.

  • To ekologiczne rozwiązanie.

Woda pochodząca z naturalnego źródła to doskonałe rozwiązanie, by zmniejszyć ślad węglowy naszego gospodarstwa domowego. Oszczędzamy tym samym wodę, dbamy o społeczną świadomość dotyczącą retencji.

Jak widzimy, budowa takiego zbiornika lub zakup gotowych rozwiązań wydaje się mieć wyłącznie zalety. Jednak należy podkreślić także trudności czy koszty związane z taką instalacją.

Najczęściej są to zbiorniki, które magazynują wodę spływającą z naszych dachów. Im większy dach, tym większe zasoby oszczędzonej wody. To sprawia, że deszczówka ta nie jest zalecana do spożycia, a jedynie do celów gospodarczych, np. nawadniania roślin. Następnie należy zastanowić się nad aspektem prawnym. Polskie przepisy nie są w tej kwestii jednoznaczne, czy budowa właściwego zbiornika lub jego instalacja to modernizacja wymagająca zgłoszenia. Dlatego najlepiej udać się do pobliskiego starostwa powiatowego i tam zasięgnąć porady.

Na dobrą sprawę, każdy z nas, kto posiada ogród czy działkę, już dziś może zadbać o odpowiednie magazynowanie tak cennej wody. Wystarczy rynnę włożyć do beczki i w ten sposób magazynować tę drogocenną ciecz. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, każde przyniesie i nam, i naszej planecie wiele dobrego.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Ślisko na drogach apel o ostrożność
    2025-01-16

    Ślisko na drogach apel o ostrożność

    Od kilku dni towarzyszą nam trudne warunki atmosferyczne i drogowe. Silne opady śniegu, ma...

    Hutchinson Żywiec 1: Nie ma porozumienia w kwestii dodatkowych odpraw
    2025-01-16

    Hutchinson Żywiec 1: Nie ma porozumienia w kwestii dodatkowych odpraw

    Strony nie osiągnęły porozumienia w sprawie zaproponowanych dodatkowych odpraw dla pracown...

    Sukces załogi Ratownictwa Medycznego w Żywcu. Najlepsi z najlepszych!
    2025-01-15

    Sukces załogi Ratownictwa Medycznego w Żywcu. Najlepsi z najlepszych!

    Sukces załogi Ratownictwa Medycznego w Żywcu. Najlepsi z najlepszych!

      Popularne Artykuły


      Obejście Węgierskiej Górki coraz bliżej ukończenia
      2025-01-10

      Obejście Węgierskiej Górki coraz bliżej ukończenia

      Obejście Węgierskiej Górki coraz bliżej ukończenia

      Powiat Żywiecki. Akcja zima - wykaz numerów telefonów
      2025-01-12

      Powiat Żywiecki. Akcja zima - wykaz numerów telefonów

      Wykaz numerów telefonów, pod którymi prowadzona jest akcja zimowa przez poszczególnych zar...

      Sławomir Mentzen w Żywcu
      2025-01-11

      Sławomir Mentzen w Żywcu

      Sławomir Mentzen: Jestem przekonany, że już za 10 lat możemy być najlepszym miejscem do ży...

      Żywiec Super-Nowa

      ul. Młyńska 69, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : zywiec@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO