Już jutro, zabytkowy pociąg retro pozwoli przenieść się do kolejowej rzeczywistości z XX wieku
Już 23 marca br. w sobotę pociąg retro na trasie z Chabówki przez Suchą Beskidzką do Żywca pozwoli przenieść się do kolejowej rzeczywistości z XX wieku. Pociąg pokona jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, z Suchej Beskidzkiej do Żywca, by powrócić tą samą trasą do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. W międzyczasie, po przyjeździe do Żywca (ok. godz. 12:00), pociąg wykona dodatkowy kurs na trasie Żywiec – Jeleśnia – Żywiec, dedykowany szczególnie mieszkańcom Żywiecczyzny.
Pociąg, zestawiony z zabytkowej lokomotywy Ty2-911 z 1946 roku i wagonów z lat 1920 – 1935 oraz lat 1960-1964, pokona fragment dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która została otwarta 16 grudnia 1884 roku w austro-węgierskiej Galicji. Trasa stanowiła ważny szlak komunikacyjnych łączący zachód i wschód terytorium ówczesnej Galicji, a jednymi z istotniejszych dworców kolejowych były te w Żywcu i Suchej Beskidzkiej.
Nie bez powodu przejazd pociągu Retro będzie stanowił swego rodzaju wycieczkę do historycznego dziedzictwa regionu żywieckiego i suskiego, niezwykle cennego w skali kraju i Europy.
W Żywcu Stowarzyszenia Kolej Beskidzka organizuje jest happening promocyjny, podczas którego mieszkańcy będą mieli możliwość zapoznania się z działalnością stowarzyszenia. Będzie wydawana okolicznościowa gazetka. Podczas wydarzenia Stowarzyszenie Kolej Beskidzka będzie również prowadziło zbiórkę publiczną na realizację swojej działalności. Impreza promocyjna z oczekiwaniem na pociąg na terenie żywieckiego dworca rozpocznie się o godzinie 10:30.
Linia kolejowa z Żywca do Suchej Beskidzkiej uchodzi za jeden z najbardziej malowniczo poprowadzonych szlaków kolejowych w Polsce. Obecnie, dzięki m.in. staraniom Stowarzyszenia Kolej Beskidzka PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy, który w ciągu najbliższych 20 miesięcy zrealizuje rewitalizację linii kolejowej nr 97
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl