Ziemia Żywiecka 2023-09-27

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Wyniki odprowadzanych ścieków

2019-05-06 10:13:00 MPWiK Żywiec 1196


- Z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków do Jeziora Żywieckiego odprowadzane są ścieki oczyszczone, które spełniają zarówno polskie przepisy jak i wymagania unijne - informuje Halina Staszkiewicz, Prezes Zarządu MPWiK z o. o. 

fot. MPWiK Sp z o.o.

- Ścieki odprowadzane z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków do Jeziora Żywieckiego (zbiornika retencyjnego) muszą przepłynąć ponad wałem cofkowym o wysokości około 6 m. Rozpędzone ścieki przez większą część roku wpływają do pustego w tym rejonie zbiornika retencyjnego, czyli z poziomu szczytu wału spadają w dół, uderzając w specjalnie przygotowany próg. Podczas tego dochodzi do powstawania piany, która po kilkunastu metrach za progiem zanika, co widać na prezentowanych na portalu zdjęciach. Zjawisko to obserwowane jest od 2010 r., czyli od czasu gdy podczas rozbudowy i modernizacji oczyszczalni zastosowano inny sposób odprowadzania ścieków oczyszczonych do Jeziora Żywieckiego. Mieszkańcom Żywca spacerującym po szczycie wału zjawisko to bardzo dobrze jest znane. W załączeniu przesyłamy dwa zdjęcia wylotu z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Żywcu z 2012 r., na którym widoczna jest piana, gasnąca za progiem - czytamy w komunikacie MPWiK Sp z o.o.

- Od przyszłego tygodnia na stronie MPWiK oraz UM Żywiec udostępnione zostaną parametry odprowadzanych ścieków - informuje Antoni Szlagor, Burmistrz Żywca

- Z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków do Jeziora Żywieckiego odprowadzane są ścieki oczyszczone, które spełniają zarówno polskie przepisy jak i wymagania unijne. Jakość tych ścieków pozwala na ich wprowadzanie do jeziora i nie powoduje żadnych negatywnych skutków dla wód. Należy jednak pamiętać, że z oczyszczalni nie odprowadza się wody a ścieki oczyszczone, które mogą zawierać resztkowe ilości detergentów. Stężenia tych substancji w ściekach oczyszczonych określają dokładnie polskie przepisy. Pamiętajmy, że efekt usuwania detergentów nie zależy tylko od procesów technologicznych stosowanych na oczyszczalniach, ale również od rodzaju używanych detergentów przez dostawców ścieków, szczególnie środków czystości. Jesteśmy jednak przekonani, że stosowane są dobre detergenty, czyli w wysokim stopniu podatne na rozkład biologiczny. Na wylocie z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Żywcu nie odnotowaliśmy żadnego nieprzyjemnego zapachu ścieków - dodaje MPWiK Sp z. o.o.

Nazwa wskaźnika

Jednostka

Najwyższa dopuszczalna wartość

Wartość w ściekach oczyszczonych odprowadzanych z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Żywcu

Surfaktanty anionowe

(substancje powierzchniowo czynne anionowe)

mg/l

 

5

0,26

Surfaktanty niejonowe

(substancje powierzchniowo czynne niejonowe)

mg/l

 

10

4,9


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Jak nosić kozaki do sukienki w jesiennych stylizacjach?
  2023-09-26

  Jak nosić kozaki do sukienki w jesiennych stylizacjach?

  Jesień to pora roku, która zachęca do odrobiny więcej kreatywności w doborze stylizacji. P...

  Stawiamy na aktywność wśród dzieci i młodzieży
  2023-09-26

  Stawiamy na aktywność wśród dzieci i młodzieży

  W dzisiejszym świecie dzieci i młodzież są znacznie mniej aktywne fizycznie niż kiedyś. Ur...

  Zbadaj swoje kości. BADANIE OSTEOPOROZY
  2023-09-26

  Zbadaj swoje kości. BADANIE OSTEOPOROZY

  Nie jest wymagane skierowanie od lekarza!

   Żywiec Super-Nowa

   ul. Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : zywiec@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO