Wózki platformowe to sprzęt niezbędny w wielu branżach. Jak wybrać model najlepiej dopasowany do naszych potrzeb?
Kompletowanie zamówień, załadunek towarów lub wykładanie produktów na sklepowe półki – to tylko niektóre z zastosowań wózków platformowych. Korzysta się z nich między innymi w magazynach, obiektach handlowych, zakładach produkcyjnych lub w gastronomii. Są niezastąpione w transporcie wszelkiego typu towarów niespaletyzowanych – np. w opakowaniach kartonowych, pojemnikach lub butli z gazem. Duża różnorodność dostępnych na rynku wózków pozwala dobrać model odpowiedni do potrzeb firm działających właściwie we wszystkich branżach. Na co jednak zwrócić uwagę przy jego zakupie?
By dobrać dostosowany do specyfiki pracy wózek platformowy, w pierwszej kolejności należy przeanalizować rodzaj i ilość towarów, które będą w nim przewożone. Na tej podstawie można oszacować, jakiej wielkości powinien być oraz jaki udźwig musi zapewniać. W zależności od potrzeb, możemy wybrać wózki wyposażone w jedną lub dwie platformy (ułożone piętrowo). Jeśli zamierzamy transportować w nim towary, które mogą spadać lub się zsuwać, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wózka z burtami – dwoma lub czterema.
Wózki platformowe z https://www.eci.com.pl/1014-wozki-platformowe-reczne dostępne są w wariantach z różnymi kołami. Wybór konkretnego typu powinien być podyktowany obciążeniem wózka oraz rodzajem podłoża. W zależności od tych czynników, możemy postawić na:
koła poliamidowe: przeznaczone do równych posadzek i niewielkich obciążeń. Występują również w wersjach hybrydowych, z poliamidową felgą i termoplastyczną gumą na powierzchni tocznej;
koła z pełnej gumy: opracowane z myślą o transportowaniu ciężkich ładunków;
koła pneumatyczne: pompowana opona bardzo dobrze tłumi drgania, dzięki czemu dobrze sprawdza się w użytkowaniu na nierównych powierzchniach. Wózki z tego typu kołami są też rekomendowane do przewożenia ładunków podatnych na uszkodzenia np. elektroniki lub szkła.
Wózki platformowe mogą też różnić się między sobą liczbą pałąków (1, 2 lub 4) i ich rodzajem (stały lub składany) oraz typem burt (pełne lub osiatkowane) i ich wysokością. W razie wątpliwości co do tego, który model będzie najbardziej odpowiedni, warto skorzystać z porad oferowanych przez dobrych dostawców tego sprzętu.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl