Ziemia Żywiecka 2024-07-27

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Uważajmy na drogach

2017-10-04 12:45:00 KPP Żywiec 2425


Tylko wczoraj na drogach Żywca i powiatu doszło do siedmiu kolizji drogowych

 

foto: OSP Las

Opady deszczu, mgła, szybciej zapadający zmrok to warunki, z którymi coraz częściej muszą się mierzyć uczestnicy ruchu drogowego. Właśnie w takich warunkach na drogach odnotowywana jest znacznie większa liczba zdarzeń drogowych. Tylko wczoraj na drogach Żywca i powiatu doszło do siedmiu kolizji drogowych. Apelujemy o zachowanie ostrożności, przestrzeganie zasad ruchu drogowego i odpowiedzialność podczas poruszania się po drodze.

Do pierwszego ze zdarzeń doszło około 9.30 na parkingu w Żywcu na ul. Kościuszki, gdzie kierująca peugeotem 44-letnia mieszkanka Bydgoszczy doprowadziła do kolizji z toyotą, którą kierowała 21-letnia mieszkanka powiatu żywieckiego. W 20 minut później w Nieledwii na ul. Słonecznej miała miejsce kolizja z rowerzystą. O 10.10 w Koconiu na ul. Zakopiańskiej doszło do kolejnego zdarzenia drogowego. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierujący mazdą 61-letni mieszkaniec Świdna zderzył się z fordem mustangiem, którym kierował 21-letni mieszkaniec Stryszawy. O 13.30 w Żywcu na ul. Browarnej 23-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego, kierując deawoo najechał na tył audi, którym kierował 40-latek. To tylko część ze zdarzeń drogowych, do których doszło wczoraj na drogach Żywca i powiatu.

Deszcz i mgła, które znacznie pogarszają widoczność podczas poruszania się po drodze, mokra nawierzchnia dróg w połączeniu z coraz szybciej zapadającym zmrokiem to warunki, do których muszą przyzwyczaić się użytkownicy dróg. Niestety taka aura nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Na mokrej i śliskiej nawierzchni znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdu, jeśli zatem nie dostosujemy prędkości do warunków na drodze lub nie zachowamy odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu, nie trudno o zdarzenie drogowe. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ. Poruszajmy się zatem z taką prędkością, która pozwoli na kontrolowanie sytuacji na drodze i odpowiednio szybką reakcję.

Niestety trudne warunki atmosferyczne oraz szybciej zapadający zmrok przekładają się także na zwiększoną ilość zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Deszcz czy mgła znacznie ograniczają kierującemu widoczność, a ciemne ubranie pieszego dodatkowo nie pozwala go odpowiednio szybko dostrzec. Piesi oraz rowerzyści są grupą szczególnie narażoną na poniesienie ciężkich obrażeń lub śmierci w przypadku zdarzenia drogowego. Nie posiadają oni żadnego zabezpieczenia podczas poruszania się po drodze. Nie chroni ich karoseria samochodu, poduszki powietrzne, czy pasy bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że pośpiech na drodze nie jest dobrym pomocnikiem, zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Odpowiednio dostosowana prędkość pozwoli kierującemu na właściwą reakcję w sytuacji, gdy zmieni się sytuacja na drodze lub na wyznaczonym przejściu dla pieszych pojawi się niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Kilka sekund poświęcone przez pieszego na dokładne rozejrzenie się i sprawdzenie sytuacji na drodze zanim postanowimy przejść na drogą stronę ulicy może okazać się kluczowa dla naszego bezpieczeństwa.

Na drodze nie jesteśmy sami. Nasze nieodpowiedzialne zachowanie, pośpiech czy rozkojarzenie w połączeniu z coraz gorszą aurą może stać się przyczyną wielu niebezpiecznych zdarzeń, które w konsekwencji zaważą na czyimś zdrowiu lub życiu.

Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Osoba mająca na sobie element odblaskowy widoczna jest z odległości nawet 150m. Gdy kierujący pojazdem dostrzeże nas z takiej odległości ma wystarczająco dużo czasu by zareagować i wykonać odpowiedni manewr.

Choć przepisy prawa o ruchu drogowym zobowiązują pieszych do używania elementów poza obszarem zabudowanym, namawiamy do używania ich także w mieście. Nie wszystkie miejsca są bowiem dobrze oświetlone.

Pamiętajmy: w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, kierujący może używać tylnych świateł przeciwmgłowych.

Foto: OSP Las


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Żywieckiego coraz bliżej
    2024-07-26

    Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Żywieckiego coraz bliżej

    Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Żywieckiego coraz bliżej.

    10 sierpnia rusza nowy szlak rowerowy Velo Soła
    2024-07-26

    10 sierpnia rusza nowy szlak rowerowy Velo Soła

    10 sierpnia rusza nowy szlak rowerowy Velo Soła. Trasa o oznaczeniu 611 zostanie oddana do...

    Błędnie oznaczone piwo trafiło do sklepów. Nie jest bezalkoholowe
    2024-07-26

    Błędnie oznaczone piwo trafiło do sklepów. Nie jest bezalkoholowe

    GIS ostrzega przed błędnymi etykietami. Informowała ona, że piwo jest bezalkoholowe, choć ...

      Popularne Artykuły


      W sierpniu uruchomiony zostanie nowy szlak rowerowy Velo Soła
      2024-07-23

      W sierpniu uruchomiony zostanie nowy szlak rowerowy Velo Soła

      W sierpniu uruchomiony zostanie nowy, długo wyczekiwany szlak rowerowy Velo Soła

      104. urodziny najstarszej Mieszkanki Gminy Łękawica
      2024-07-23

      104. urodziny najstarszej Mieszkanki Gminy Łękawica

      104 urodziny Pani Władysławy - najstarszej Mieszkanki Gminy Łękawica!

      Wypadek na quadzie. Kierujący trafił do szpitala
      2024-07-20

      Wypadek na quadzie. Kierujący trafił do szpitala

      Wypadek na quadzie. Kierujący trafił do szpitala

      Żywiec Super-Nowa

      ul. Młyńska 69, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : zywiec@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO