2021-07-15 15:46:57 Artykuł Partnera 2840
Podczas korzystania z samochodu może dojść do różnych zdarzeń, które wymagają przeprowadzenia rozległych napraw. Tak właśnie jest w przypadku silnika. Część tę można objąć ubezpieczeniem AC, ale jedynie w określonych sytuacjach. Jak działa ta polisa, jeśli chodzi o uszkodzenia silnika?
Silnik a polisa AC
Silnik to część bardzo skomplikowana, której naprawienie często wiąże się z koniecznością przeznaczenia na ten cel sporej sumy pieniędzy. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia AC. Pozwala ono na pokrycie szkód jedynie w sytuacji, gdy dojdzie do nich nie z winy właściciela samochodu. W umowach dotyczących takich polis znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat dokładnego zakresu obowiązywania. Warto bowiem pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje pakiety o odmiennym charakterze.
Na ogół polisa AC nie obejmie sytuacji, w których do uszkodzenia doszło w wyniku:
Naprawa nie zostanie pokryta również w sytuacji, gdy do szkody doszło podczas korzystania z pojazdu przez pijanego kierowcę. Podobnie jest także wtedy, kiedy samochód nie ma ważnego przeglądu.
W każdej umowie podpisywanej z towarzystwem ubezpieczeniowym znajduje się szczegółowa lista sytuacji objętych ochroną. Istnieje też spis wyłączeń, czyli zdarzeń, w których firma może odmówić wypłacenia odszkodowania. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na konkretny produkt warto sprawdzić, co dokładnie obejmuje.
Musisz również pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje zupełnie inne sytuacje objęte ochroną w różnych cenach. Z tego powodu często najlepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z internetowych porównywarek. Pozwalają one na zestawienie wszystkich dostępnych propozycji największych towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu. W ten sposób można wybrać pakiet o korzystnym zakresie w cenie, która odpowiada Twoim oczekiwaniom.
Uszkodzenie silnika w wyniku zalania
Zdarzają się sytuacje, w których silnik zostanie zalany poprzez zassanie wody. Wówczas konieczna jest rozległa naprawa, dlatego wiele towarzystw zastrzega, że gdy do podobnego zdarzenia doszło z winy właściciela, pieniądze nie zostaną wypłacone. Doskonałym przykładem jest sytuacja, w której dana osoba wjedzie do głębokiej kałuży lub będzie poruszała się po zalanym terenie w niesprzyjających warunkach pogodowych. Wówczas nie może ona liczyć na pokrycie kosztów naprawy przez ubezpieczalnię.
Więcej o ubezpieczeniu AC i możliwości wypłacenia środków na naprawę silnika dowiesz się tutaj: https://rankomat.pl/samochod/uszkodzony-silnik-a-odszkodowanie-z-ac. Warto sprawdzić tę kwestię przed zdecydowaniem się na dany pakiet, ponieważ uszkodzenie tego elementu wiąże się z bardzo dużymi wydatkami.
Jeśli jednak do zalania doszło nie z winy kierowcy, istnieje opcja pokrycia kosztów naprawy. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać o tym, by nie włączać samochodu, który znalazł się pod wodą. Wówczas może bowiem dojść do zassania cieczy, a takie zdarzenie jest wyłączone przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Z tego powodu tak ważne jest zapoznanie się z dokładnymi szczegółami polisy, co pozwoli Ci uniknąć sytuacji, gdy nieświadomie pozbawisz się możliwości wypłacenia odszkodowania.
Ubezpieczenie AC a szkoda całkowita
Silnik jest kluczowym elementem całego pojazdu, dlatego w przypadku bardziej rozległych uszkodzeń konieczne jest dokonanie drogich napraw. Czasem zdarza się, że ich koszt przewyższa wartość samochodu. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe może orzec szkodę całkowitą i wypłacić należną sumę z potrąceniem pieniędzy, które otrzymasz za wrak. W ten sposób nie zostaniesz z niczym, jednak koszty naprawy i tak nie zostaną pokryte ze względu na nieopłacalność takiego przedsięwzięcia.
Trzeba również pamiętać, że w umowach znajdują się minimalne i maksymalne wartości, w których towarzystwo ubezpieczeniowe udzieli pomocy poszkodowanemu właścicielowi auta.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl