2022-02-08 09:55:00 GOPR Beskidy 1351
GOPR ogłosił w Beskidach trzeci stopień zagrożenia lawinowego
Intensywniejsze niż prognozowane opady śniegu oraz bardzo silny wiatr spowodowały wzrost zagrożenia lawinowego. Zwiększone zagrożenie lawinowe występuje na większości stromych stoków, głównie w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiejący bardzo silny wiatr. Są to przede wszystkim żleby, kotły, zagłębienia terenu ale również wszystkie bardzo strome miejsca. Większe ilości śniegu zgromadzone za przełamaniami terenu, utworzone nawisy śnieżne znacznych rozmiarów. Śnieg z ostatnich opadów z towarzyszącym silnym wiatrem utworzył depozyty w formie tzw. desek, dodatkowo bieżące opady również z bardzo silnym wiatrem z kierunku głównie południowo-zachodniego tworzy nowe, a maskuje stare depozyty o znacznej miąższości. Kierunek wiejącego wiatru ze względu na wystawę większości miejsc zagrożonych lawinami sprzyja znacznemu pogorszaniu się warunków.
R E K L A M A
Powyżej górnej granicy lasu w pokrywie wciąż znajduje się bardzo miękka warstwa śniegu o formach kanciastych wraz ze szronem wgłębnym, na której odłożona jest ok 100 cm warstwa przewianego śniegu.
Wzrost pokrywy wraz ze wzrostem wysokości.
Na Markowych Szczawinach ponad 130 cm śniegu a w patiach szczytowych Babiej Góry ok 150cm, w miejscach nawianych znacznie więcej, lokalnie zaspy. Większość szlaków turystycznych zawiana z niewidocznym ich przebiegiem.
W nocy pady śniegu, w ciągu dnia możliwe niewielkie przejaśnienia, temperatura od 0C na poziomie 1000m do -3C w partiach szczytowych, wiatr ok 35 km/h zachodni i północno-zachodni.
Opis ogłoszonego stopnia zagrożenia wg skali
Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach* jest związana umiarkowanie bądź słabo.
Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym**, w szczególności na stromych stokach* wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże***, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny*** mogą schodzić samoistnie.
Zalecenia dla ruchu osób
Warunki w znacznej mierze niekorzystne.
Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków*, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.
Info: GOPR Beskidy
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl