2021-08-30 10:26:35 slaskie.pl 2181
Jeleśnia była gospodarzem XXI w historii dożynek wojewódzkich, które tym razem odbywały się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości
Jeleśnia była gospodarzem XXI w historii dożynek wojewódzkich, które tym razem odbywały się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Dożynkowa tradycja powróciła po rocznej przerwie spowodowanej pandemią.
R E K L A M A
W uroczystościach uczestniczyli: marszałek województwa Jakub Chełstowski, poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, przewodniczący Sejmiku, Jan Kawulok, parlamentarzyści oraz radni wojewódzcy. Kolorowy korowód przeszedł na plac przed miejscowym Urzędem Gminy, gdzie rozpoczęła się plenerowa msza święta, której towarzyszyła artystyczna oprawa przygotowana przez Fundację Braci Golec. Po zakończeniu nabożeństwa i okolicznościowych przemów, na scenie wręczono Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego oraz odznaki Zasłużony dla Rolnictwa. Nagrody otrzymali także najlepsi hodowcy owiec, rozstrzygnięto również konkurs wieńców dożynkowych.
- Dożynki to wyjątkowy moment, gdy możemy podziękować rolnikom za ich trud. Docenić wysiłek , którym jest praca rozpisana tak naprawdę na siedem dni tygodnia. Często pełna wyrzeczeń. Tym bardziej, że czas pandemii również bardzo ich doświadczył. Tegoroczne dożynki wojewódzkie splatają się z obchodami Roku Górali, który został ustawiony uchwałą Sejmiku. To ukłon w stronę kultury i tradycji regionu uchwyconych w szerszym kontekście. Możemy dziś przekonać się, jak różnorodne jest Województwo Śląskie, zupełnie inne od kreślonego przez lata stereotypu postrzegania naszego regionu wyłącznie przez pryzmat przemysłu ciężkiego – powiedział marszałek województwa, Jakub Chełstowski.
- Na pewno nie był to dla rolników łatwy rok – niezbyt sprzyjająca pogoda, opóźniona wegetacja, do tego pandemia, były przeciwnościami, z którymi rolnicy musieli się zmierzyć. Ale poradzili sobie i za to należy im dziś właściwie podwójnie podziękować. Bo trudny rok kończą dobrymi żniwami. Rezultaty ich pracy są dostrzegane i doceniane. Polska żywność jest uznaną marką w Unii Europejskiej – jedną z najsmaczniejszych, najzdrowszych i najbardziej ekologicznych. Nasza żywność jest polskim znakiem jakości – dodała Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Podczas dożynek można było skosztować lokalnych potraw przygotowanych przez miejscowe koła gospodyń wiejskich. Na scenie odbywały się występy regionalnych zespołów ludowych, a gwiazdą wieczoru był zespół Krywań.
- Rolnicy zdali swój egzamin w trudnym momencie pandemicznym. Choć było im ciężko, nie zdarzyła się sytuacji, że zabrakło nam chleba i wielu innych produktów, które goszczą na naszych stołach dzięki ich pracy. Należy im się wielki szacunek i podziękowania – podsumował przewodniczący Sejmiku, Jan Kawulok.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl