2022-01-25 12:55:19 Artykuł Partnera 1502
Całkowita sprawność ruchowa jest niezwykle ważna w codziennym życiu, ponieważ dzięki niej możliwe jest wykonywanie domowych czy zawodowych obowiązków. Niestety zdarza się, że w wyniku wypadku czy choroby motoryka zostaje ograniczona lub nawet całkowicie utracona. W takiej sytuacji pomaga rehabilitacja, czyli proces zmierzający do poprawy kondycji osoby chorej bądź pacjenta po operacji. Zajęcia mogą się odbywać zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i domowych pod ścisłą kontrolą rehabilitanta.
Rehabilitacja to zespół określonych działań stanowiących kompleksowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych fizycznie bądź psychicznie. Terapia ma na celu przywrócenie pacjentowi częściowej lub pełnej sprawności, zdolności do pracy oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
W zależności od problemu, wyróżnia się inne formy rehabilitacji, m.in. po udarze mózgu, kręgosłupa, neurologiczną czy kardiologiczną. Terapia jest zalecana nie tylko osobom zmagającym się z różnymi chorobami, lecz także urazami i złamaniami, dzięki czemu pacjenci mogą szybciej wrócić do całkowitej sprawności.
W określonych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji w domu, nie w przychodni. Wskazaniami do terapii domowej są:
W zależności od chorób i stopnia ich zaawansowania można podzielić rehabilitację ze względu na warunki, w jakich zostaje przeprowadzona. Są to zatem warunki ambulatoryjne i domowe.
W ambulatorium pacjent może liczyć na specjalistyczną poradę rehabilitacyjną, dodatkowe badania lekarskie, ocenę wyników, wypisanie recept i wniosków na sprzęt ortopedyczny, a także zalecenia terapeutyczne. W przypadku, gdy niepełnosprawność utrudnia samodzielne poruszanie się i dotarcie do placówki, można zdecydować się na terapię domową.
Aby pacjent mógł jak najszybciej powrócić do samodzielnego funkcjonowania po udarze, powinien poddać się rehabilitacji. Terapia polega m.in. na sadzaniu chorego z nogami opuszczonymi na dół, pionizacji, chodzeniu, zajęciach manipulacyjnych, poprawiających sprawność i rozwój, a także na masażach.
Rehabilitacja kręgosłupa odgrywa znaczącą rolę w leczeniu zmian o charakterze zwyrodnieniowym i reumatycznym. Jest również zalecana po operacjach, urazach i w dyskopatii. Terapia polega na bezpośrednim oddziaływaniu na określone odcinki siłą fizyczną (masaże) oraz na kąpielach solankowych czy natryskowych, które dodatkowo zmniejszają napięcie, rozluźniają mięśnie oraz poprawiają ukrwienie.
Rehabilitacja neurologiczna polepsza stan fizyczny pacjenta chorującego na stwardnienie rozsiane czy Parkinsona, a także po udarze, urazach czaszkowych i mózgowych. Celem terapii jest nie tylko przywrócenie wszystkich funkcji utraconych w wyniku choroby, lecz także zapobieganie dalszemu rozwojowi schorzenia oraz ewentualnym nawrotom.
Rehabilitacja kardiologiczna powinna być przeprowadzona w przypadku osób cierpiących na choroby układu krążenia. Terapia obejmuje działania poprawiające jakość życia pacjenta, jego sprawność i funkcjonowanie. Wspomaga również leczenie serca, zmniejszając dalsze postępowanie chorób tego narządu.
Rehabilitacja kardiologiczna opiera się głównie na ćwiczeniach fizycznych, leczeniu farmakologicznym, zmianie diety i psychoterapii.
Rehabilitacja jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym leczenie wielu schorzeń. Odpowiednio przeprowadzona terapia umożliwia szybszy powrót do zdrowia po przebytej operacji, kontuzji czy chorobie. W Nordmedic pracuje zespół ponad dwudziestu doświadczonych fizjoterapeutów, którzy przeprowadzają zabiegi zarówno w ambulatorium, jak i w warunkach domowych.
Ośrodek zapewnia również długoterminową usługę pielęgnacyjno-opiekuńczą, leczniczą, a także pomoc i wsparcie skierowane do pacjentów przewlekle chorych lub niepełnosprawnych. Świadczenia są realizowane w specjalistycznym zakładzie oraz w domu. Ponadto w Przychodni pacjenci mogą skorzystać z usług lekarzy rodzinnych, pediatrów, pielęgniarek środowiskowo-rodzinnych i położnych.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl