2022-04-12 09:32:45 Artykuł Partnera 3686
Województwo śląskie jest regionem rozwiniętym gospodarczo i stwarzającym dobre perspektywy zawodowe, sytuacja na rynku pracy znacząco różni się jednak w poszczególnych powiatach i miastach.
Czy łatwo znaleźć pracę w Żywcu, powiecie żywieckim oraz jak szukać pracy, żeby maksymalnie zwiększyć swoją szansę?
Żywiec – Barometr zawodów, stopa bezrobocia
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w lutym 2022 r. była na poziomie:
Nieco wyższy od ogólnopolskiego oraz wojewódzkiego wskaźnik bezrobocia w powiecie żywieckim nie oznacza, że w Żywcu i okolicy praca nie jest dostępna – ale że z trudnościami w znalezieniu zatrudnienia mogą zmagać się przedstawiciele niektórych zawodów. Kto nie powinien mieć trudności ze znalezieniem posady w mieście i powiecie? Na to pytanie może odpowiedzieć Barometr zawodów, czyli cykliczna prognoza zapotrzebowania pracodawców na danym obszarze.
Badanie wykonywane jest na zlecenie resortu pracy. Stosuje się w nim podział na:
Prognoza nie oddaje w pełni zapotrzebowania lokalnych firm – nie wszyscy pracodawcy korzystają bowiem z pośrednictwa urzędów pracy – niemniej daje ogólny ogląd na sytuację na rynku pracy, trendy na danym obszarze.
Na kogo czeka praca w Żywcu i pobliskich miejscowościach? W prognozie na 2022 r. wskazano 15 grup profesji deficytowych:
W powiecie wskazano także nadwyżkę przedstawicieli dwóch zawodów. Z dużą konkurencją lub brakiem skierowanych do siebie ofert muszą liczyć się:
Praca w Żywcu – gdzie szukać atrakcyjnych ofert pracy?
Żywiec przyciąga chętnych do pracy z całego powiatu. Jak szybko znaleźć posadę w mieście? Warto trzymać się kilku podstawowych zasad.
Po pierwsze, najlepiej skorzystać z profesjonalnego portalu z ofertami pracy. Taka platforma daje dostęp do bardzo wielu ogłoszeń skupionych w jednym miejscu. Przeszukiwanie ich, filtrowanie itp. jest łatwe i wygodne, a co więcej – skraca czas poszukiwań. Rzetelny portal gwarantuje również bezpieczeństwo – np. na praca.pl każdy pracodawca jest weryfikowany, ryzyko natknięcia się na oszusta wyłudzającego dane lub pieniądze maleje więc praktycznie do zera.
Po drugie, warto działać wielotorowo i być samodzielnym. Założenie konta na portalu rekrutacyjnym można uzupełnić o zgłoszenie się do urzędu pracy i przeglądanie ogłoszeń w mediach społecznościowych. Najlepiej też skorzystać z networkingu, czyli powiedzieć bliskim i znajomym o tym, że poszukujemy posady!
Po trzecie, należy przygotować skrojone na miarę CV. Jeśli aplikujemy na dwa różne stanowiska, np. w różnych branżach – warto mieć osobne dokumenty podkreślające doświadczenie i umiejętności w każdej z nich.
Po czwarte, systematyczność i wytrwałość przynoszą najlepsze efekty. Warto wyrobić sobie nawyk wysyłania zgłoszeń w konkretne dni, o danej porze. Jeśli okres bezrobocia przedłuża się, należy zastanowić się nad tym, czy nasze dokumenty aplikacyjne są atrakcyjne i bezbłędne. Warto również rozważyć poszerzenie kwalifikacji, poszukanie zatrudnienia w pokrewnych branżach.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl