Ziemia Żywiecka 2022-12-08

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Praca w Żywcu - Jakich specjalistów brakuje na rynku pracy?

2022-01-20 12:45:17 Artykuł Partnera 3304


Żywiec to miasto, które znajduje się w województwie Śląskim, który pełni funkcję miasta powiatowego. Miasto położone w Kotlinie Żywieckiej, w bardzo malowniczej okolicy. Jest cenionym ośrodkiem turystycznym, który z całą pewnością docenią miłośnicy górskich wędrówek. Ale czy tak piękne rejony sprzyjają zatrudnieniu? Jak kształtuje się rynek pracy na terenie żywiecczyzny?

Praca w Żywcu

Z czego słynie Żywiec?

Przyglądając się bliżej gospodarce miasta i okolic można zauważyć, że jej historia jest bardzo ciekawa. W wieku XIX funkcjonowała tu Fabryka Mydła i Świec, Huta Fryderyka, Fabryka Wyrobu Masy z Drzewa na Papier, a w wieku XX także Fabryki: Maszyn braci Wróblów, Mebli Stalowych “Wschód”, Dywanów “Persja” i to oczywiście nie wszystkie.

Żywiec zasłynął jednak z czego innego - produkcja piwa, która zgodnie z zapisami funkcjonowała tu już w połowie XV w. Tak ugruntowane tradycje sprawiły, że do dzisiaj działa tu znany doskonale wszystkim miłośnikom tego trunku browar, który prężnie działając jest miejscem zatrudniającym wiele osób.

Rynek pracy w mieście jest jednak znacznie szerszy, o czym świadczyć mogą oferty pracy udostępniane na portalach, takich jak tutaj: https://www.gowork.pl/praca/zywiec;l.

Atuty miasta, a rozwój gospodarki

Dużym atutem miasteczka jest jego lokalizacja oraz rozbudowana sieć komunikacyjna, zarówno biorąc pod uwagę transport kolejowy, jak i samochodowy. Szczególnie ten drugi wpływa korzystnie na dalszy rozwój gospodarczy regionu. Sąsiedztwo drogi ekspresowej S1 oraz drogi wojewódzkie prowadzące do Oświęcimia, Suchej Beskidzkiej i dalej, do większych aglomeracji. Do tego jest tak naprawdę ostatnim większym miastem po stronie polskiej, co stwarza bardzo korzystne możliwości dla transportu towarów na Słowację.

Istotnym czynnikiem jest również dość mocno rozbudowane zaplecze edukacyjno-oświatowe. Funkcjonują tu publiczne i prywatne przedszkola, szkoły podstawowe, średnie, a nawet zamiejscowy oddział szkoły wyższej. Jednak szczególnie przedszkola i szkoły podstawowe są istotne, gdyż stwarzają rodzicom dobre warunki do pracy, dając możliwość powierzenia pod opiekę dzieci. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny element, który w dużym stopniu wpływa na atrakcyjność miasta dla osób aktywnych zawodowo.

Rynek pracy w Żywcu - w jakich branżach można liczyć na zatrudnienie?

W pierwszej kolejności warto zauważyć, że stopa bezrobocia w regionie to ok. 6-7%. Wydawać by się mogło, że rynek jest dość nasycony i znalezienie pracy jest działaniem dość trudnym. Jednak tak naprawdę sytuacja ta wygląda nieco inaczej, ponieważ w praktyce to pracodawcy mają dość duży problem ze znalezieniem i zatrudnieniem personelu.

W zasadzie największym zakładem, który poszukuje pracowników są żywieckie browary, gdzie angaż można dostać na różnych stanowiskach - logistyka, transport, a więc kierowcy i pracownicy spedycyjni, osoby zajmujące się bezpośrednio produkcją i sprzedażą, a także dystrybucją złotego trunku. Ale oczywiście browar nie jest jedynym podmiotem prowadzącym działalność.

Na zatrudnienie liczyć mogą również osoby poszukujące pracy w branży hotelarskiej czy gastronomicznej, ponieważ miasto każdego roku odwiedzają turyści i miłośnicy górskich wędrówek. Do tego bliskie sąsiedztwo Jeziora Żywieckiego ściąga do miasta mieszkańców nie tylko okolicznych miejscowości, którzy pragną wypocząć na łonie natury. Ponadto świetnie rozwija się przemysł. Przeglądając ogłoszenia można zauważyć wciąż niesłabnące zapotrzebowanie na pracowników hal produkcyjnych, biurowych, kierowców, a nawet piekarzy.

* Artykuł Partnera*

praca

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Zbiornik na deszczówkę w ogrodzie. Jak oszczędzić czas i zadbać o środowisko?
  2022-12-08

  Zbiornik na deszczówkę w ogrodzie. Jak oszczędzić czas i zadbać o środowisko?

  Podczas planowania budowy lub prac modernizacyjnych w ogrodzie warto zastanowić się nad ni...

  Budowa obejścia Węgierskiej Górki (S1 Przybędza-Milówka) LISTOPAD 2022
  2022-12-08

  Budowa obejścia Węgierskiej Górki (S1 Przybędza-Milówka) LISTOPAD 2022

  Prace na estakadzie EST-1 przebiegają w dobrym tempie

  Mikołaj z pomocnikami odwiedził Pacjentów i Pracowników
  2022-12-08

  Mikołaj z pomocnikami odwiedził Pacjentów i Pracowników

  To był bardzo pracowity dzień dla Mikołaja i jego pomocników, którzy odwiedzili wszystkie ...

   Popularne Artykuły


   VII Jarmark Bożonarodzeniowy w Żywcu
   2022-12-03

   VII Jarmark Bożonarodzeniowy w Żywcu

   Zbliża się siódma edycja Żywieckiego Jarmarku Bożonarodzeniowego

   Dyskryminacja nie jest wymysłem pani Jolanty
   2022-12-02

   Dyskryminacja nie jest wymysłem pani Jolanty

   Pani Jolanta została zwolniona przez firmę Kaufland, ponieważ stanęła w obronie matek, któ...

   Nie udało się uratować życia turyście
   2022-12-05

   Nie udało się uratować życia turyście

   Nie udało się uratować życia turyście

   Żywiec Super-Nowa

   ul. Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : zywiec@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO