2022-01-20 12:45:17 Artykuł Partnera 4244
Żywiec to miasto, które znajduje się w województwie Śląskim, który pełni funkcję miasta powiatowego. Miasto położone w Kotlinie Żywieckiej, w bardzo malowniczej okolicy. Jest cenionym ośrodkiem turystycznym, który z całą pewnością docenią miłośnicy górskich wędrówek. Ale czy tak piękne rejony sprzyjają zatrudnieniu? Jak kształtuje się rynek pracy na terenie żywiecczyzny?
Przyglądając się bliżej gospodarce miasta i okolic można zauważyć, że jej historia jest bardzo ciekawa. W wieku XIX funkcjonowała tu Fabryka Mydła i Świec, Huta Fryderyka, Fabryka Wyrobu Masy z Drzewa na Papier, a w wieku XX także Fabryki: Maszyn braci Wróblów, Mebli Stalowych “Wschód”, Dywanów “Persja” i to oczywiście nie wszystkie.
Żywiec zasłynął jednak z czego innego - produkcja piwa, która zgodnie z zapisami funkcjonowała tu już w połowie XV w. Tak ugruntowane tradycje sprawiły, że do dzisiaj działa tu znany doskonale wszystkim miłośnikom tego trunku browar, który prężnie działając jest miejscem zatrudniającym wiele osób.
Rynek pracy w mieście jest jednak znacznie szerszy, o czym świadczyć mogą oferty pracy udostępniane na portalach, takich jak tutaj: https://www.gowork.pl/praca/zywiec;l.
Dużym atutem miasteczka jest jego lokalizacja oraz rozbudowana sieć komunikacyjna, zarówno biorąc pod uwagę transport kolejowy, jak i samochodowy. Szczególnie ten drugi wpływa korzystnie na dalszy rozwój gospodarczy regionu. Sąsiedztwo drogi ekspresowej S1 oraz drogi wojewódzkie prowadzące do Oświęcimia, Suchej Beskidzkiej i dalej, do większych aglomeracji. Do tego jest tak naprawdę ostatnim większym miastem po stronie polskiej, co stwarza bardzo korzystne możliwości dla transportu towarów na Słowację.
Istotnym czynnikiem jest również dość mocno rozbudowane zaplecze edukacyjno-oświatowe. Funkcjonują tu publiczne i prywatne przedszkola, szkoły podstawowe, średnie, a nawet zamiejscowy oddział szkoły wyższej. Jednak szczególnie przedszkola i szkoły podstawowe są istotne, gdyż stwarzają rodzicom dobre warunki do pracy, dając możliwość powierzenia pod opiekę dzieci. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny element, który w dużym stopniu wpływa na atrakcyjność miasta dla osób aktywnych zawodowo.
W pierwszej kolejności warto zauważyć, że stopa bezrobocia w regionie to ok. 6-7%. Wydawać by się mogło, że rynek jest dość nasycony i znalezienie pracy jest działaniem dość trudnym. Jednak tak naprawdę sytuacja ta wygląda nieco inaczej, ponieważ w praktyce to pracodawcy mają dość duży problem ze znalezieniem i zatrudnieniem personelu.
W zasadzie największym zakładem, który poszukuje pracowników są żywieckie browary, gdzie angaż można dostać na różnych stanowiskach - logistyka, transport, a więc kierowcy i pracownicy spedycyjni, osoby zajmujące się bezpośrednio produkcją i sprzedażą, a także dystrybucją złotego trunku. Ale oczywiście browar nie jest jedynym podmiotem prowadzącym działalność.
Na zatrudnienie liczyć mogą również osoby poszukujące pracy w branży hotelarskiej czy gastronomicznej, ponieważ miasto każdego roku odwiedzają turyści i miłośnicy górskich wędrówek. Do tego bliskie sąsiedztwo Jeziora Żywieckiego ściąga do miasta mieszkańców nie tylko okolicznych miejscowości, którzy pragną wypocząć na łonie natury. Ponadto świetnie rozwija się przemysł. Przeglądając ogłoszenia można zauważyć wciąż niesłabnące zapotrzebowanie na pracowników hal produkcyjnych, biurowych, kierowców, a nawet piekarzy.
* Artykuł Partnera*
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl