2022-11-17 19:26:18 RP.PL, SN,WP.PL 1596
Kierowca prowadzący auto po alkoholu straci samochód. Sejm w środę przegłosował nowelizację Kodeksu karnego, wprowadzającą konfiskatę aut pijanych kierowców.
Sejm przegłosował w środę nowelizację Kodeksu karnego wprowadzającą konfiskatę aut kierowców prowadzących po spożyciu alkoholu. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
R E K L A M A
- Przygotowana w resorcie sprawiedliwości i uchwalona przez Sejm nowelizacja zakłada też m.in. konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila (niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy, czy nie) lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy - czytamy w rp.pl
Co z pojazdem, który nie jest własnością pijanego kierowcy albo gdy pojazd zostanie zniszczony w wypadku? W takiej sytuacji orzekany byłby przepadek równowartości pojazdu. Pod uwagę będzie brana wartość określona w polisie ubezpieczeniowej, a w razie braku polisy – średnia wartość rynkowa odpowiadająca wartości podobnych pojazdów
Zgodnie z uchwalonymi przepisami konfiskacie nie będą podlegać rowery. Jeszcze wiosną, podczas prac nad przepisami o konfiskacie, uszczegółowiono, że przepadek dotyczyć będzie „pojazdów mechanicznych”.
Nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.
Jeżeli nie będzie wypadku, lecz prowadzenie w stanie nietrzeźwości – sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku w szczególnych okolicznościach. „Recydywiście” przepadek będzie orzekany już od powyżej 0,5 promila alkoholu.
Auta będą konfiskowane również sprawcom wypadków, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, popełniającym takie przestępstwo po raz kolejny lub powodujących wypadek. Jeżeli samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku.
Obecnie za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości należy wymierzyć karę od 2 do 12 lat więzienia. Teraz za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu będzie to minimum 3 lata, a za spowodowanie śmierci - 5 lat więzienia.
Zwiększy się również maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a obecnie do 12 lat.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl