2024-10-07 08:23:56 Art Partnera 365
Kapitał finansowy jest potrzebny do tego, by móc założyć firmę, jak i ją rozwijać. Pieniądze są niezbędne, by móc inwestować w nowe technologie, rozszerzać zakres działalności, wprowadzać modernizacje, czy podnosić kwalifikacje zatrudnionego personelu. Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie finansowe zarówno organów krajowych, jak i Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, jakie programy dotacji dla pracodawców są dostępne na rynku, aby móc z nich skorzystać.
Polscy przedsiębiorcy mogą starać się o uzyskanie różnego rodzaju dofinansowania dla firm z Unii Europejskiej zarówno w przypadku prowadzenia tych mniejszych działalności, jak i dużych korporacji. Istnieje wiele programów, które wspierają rozwój przedsiębiorczości w krajach członkowskich. Dla przykładu – można wnioskować o dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe, cyfryzację, a także inwestycje w infrastrukturę w ramach projektów FENG – Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki.
Regionalne Programy Operacyjne również pomagają rozwijać się polskim przedsiębiorstwom. Każde województwo ma swój własny program dostosowany do potrzeb regionalnej gospodarki. W ramach dotacji firmy otrzymują pieniądze m.in. na modernizację infrastruktury oraz inwestycje w odnawialne źródła energii, a także szkolenie zespołu i kadry zarządzającej.
Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skorzystać także ze wsparcia finansowego w postaci unijnych bonów na innowacje. Dofinansowanie przeznaczone jest dla firm, które prowadząc prace badawczo-rozwojowe, opracowują nowatorskie rozwiązania, wprowadzają nowe produkty i usługi.
Unijne dotacje dla pracodawców mogą też dotyczyć aktywizacji zawodowej młodzieży czy osób długotrwale bezrobotnych. Firmy uzyskują dofinansowanie na tworzenie nowych miejsc pracy oraz na szkolenia pracowników.
Osoby, które prowadzą firmy i planują zatrudnić nowych pracowników, mogą liczyć na wsparcie finansowe Powiatowego Urzędu Pracy. Dla pracodawców przewidziane jest dofinansowanie, jeśli zdecydują się nawiązać współpracę z długotrwale bezrobotnymi, niepełnosprawnymi, osobami pragnącymi wrócić do pracy po przerwie, czy młodymi ludźmi, którzy szukają pierwszych doświadczeń zawodowych. Do najważniejszych form pomocy w tym zakresie należy:
refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy,
pozyskanie środków na organizację praktyk i staży, które mogą prowadzić do zatrudnienia na stałe.
Pracodawcy mają też szansę skorzystać z programu dofinansowania wynagrodzenia przy zatrudnieniu osób, które ukończyły 50 lat i pozostają bez pracy. Urząd pracy w takim przypadku pokrywa do 50% minimalnej płacy.
Szukając dotacji dla pracodawców, warto również zgłosić się do Krajowego Funduszu Szkoleniowego, wymogiem jest zatrudnianie pracowników na podstawie umowy o pracę. Pozyskane środki można wykorzystać na dostosowanie kompetencji pracowników do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Fundusz finansuje szkolenia oraz kursy zawodowe, studia podyplomowe, a także doradztwo zawodowe.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak otrzymać dofinansowanie dla firm na szkolenie pracowników, odwiedź portal – GoWork.pl.
Funkcjonuje wiele różnorodnych programów dotacyjnych, co jakiś czas pojawiają się nowe, dlatego warto na bieżąco śledzić strony urzędów i instytucji, aby być na czasie z aktualnymi projektami. Oprócz tego przedsiębiorcy mogą skorzystać z usług doradczych, które pomogą w pozyskaniu środków na rozwój działalności.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl