2022-07-26 16:58:25 Art Partnera 1978
Czy wiesz, jak przebiega proces odstawiania alkoholu? Jeśli zależy Ci na odstawieniu alkoholu, warto wiedzieć, że stopniowe odstawienie alkoholu to najszybszy i najbardziej skuteczny sposób na rzucenie alkoholu. Czym jest syndrom odstawienia alkoholu, jakie ma objawy i w jaki sposób odstawić alkohol skutecznie?
Wiele osób dziwi się, że stopniowe odstawienie alkoholu to najlepszy sposób, ponieważ myślą, że tylko nagłe odstawienie alkoholu i tzw. terapia szokowa przyniosą najlepsze rezultaty. Trzeba jednak zaznaczyć, że rzucanie alkoholu to proces, który może być bardzo trudny. W ciągu pierwszych tygodni po odstawieniu alkoholu organizm musi dojść do uporządkowania. Celem jest bowiem próba przywrócenia go do stanu sprzed uzależnienia. Zanim jednak osoba uzależniona jest w stanie zobaczyć rezultaty, musi pokonać kilka kolejnych etapów, wśród których można wskazać detox alkoholowy, odreagowanie głodu alkoholowego, utratę przyzwyczajeń i nawyków życiowych opartych na piciu alkoholu, zweryfikowanie sytuacji ekonomicznej i przeanalizowanie problemów rodzinnych i społecznych.
Odstawienie alkoholu wywołuje w organizmie tzw. syndrom odstawienia. Jest to zespół zaburzeń somatycznych i psychicznych, które wynikają z nagłego odstawienia alkoholu. Szacuje się, że zespół odstawienia alkoholowego może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Jest to stan, którego nie trzeba leczyć, o ile bardzo złe samopoczucie trwa do kilkunastu godzin. Warto jednak, aby osoba, która przechodzi syndrom odstawienia alkoholu była regularnie nawadniana. Istotne jest również bycie pod opieką specjalistów, którzy w porę odpowiednio zareagują.
Alkoholowy zespół abstynencyjny diagnozuje się, kiedy osoba uzależniona od alkoholu i pijąca różnego rodzaju trunki regularnie i w dużych ilościach nagle przestaje pić alkohol lub pije dużo mniej. Trzeba zaznaczyć, że taki sposób na rzucenie uzależnienia może być niegroźny, ale w wielu przypadkach stanowi zagrożenie życia. Wśród charakterystycznych objawów, które dotykają osoby próbujące rzucić alkohol, wymienia się:
Warto podkreślić, że objawy zespołu odstawienia alkoholowego nie muszą wystąpić wszystkie. Wystarczą minimum 3 objawy, aby móc mówić o syndromie odstawienia alkoholowego.
Nagłe odstawienie alkoholu u różnych grup może mieć różne skutki, ponieważ zespół abstynencyjny może się rozwijać w różnym czasie. Zwykle występuje jednak w ciągu 24 do 48 godzin. Systematyczne spożywanie dużej ilości alkoholu sprawia, że w organizmie zachodzą poważne zmiany. Wśród nich jedną z najważniejszych zmian jest dostosowanie się mózgu do pracy w warunkach stałego bycia pod wpływem alkoholu. Łatwo można to zauważyć obserwując alkoholików, u których znacząco obniży się poziom alkoholu we krwi. Nieprzyjemne dolegliwości sprawiają, że osoba uzależniona chce załagodzić objawy, znowu sięgając po wysokoprocentowe trunki. Jest to efekt tego, że obecność etanolu w organizmie przez długi czas wykształca mechanizmy adaptacyjne. Nagłe odstawienie alkoholu może doprowadzić do wielu konsekwencji zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Nagłe, niekontrolowane rzucenie alkoholu może mieć jednak przykre konsekwencje. Do charakterystycznych objawów można zaliczyć problemy ze snem, utratę apetytu, biegunkę, zlewanie potami i inne konsekwencje zdrowotne. Nagłe rzucenie alkoholu ma też wpływ na psychikę, która stara się przystosować do nowej sytuacji.
Wiele osób próbuje samodzielnie rzucić alkohol. Wierząc, że mając wsparcie bliskich i motywację do zaprzestania picia, można pokonać uzależnienie. Niestety nagłe odstawienie alkoholu nie jest najlepszą metodą. Najlepiej stopniowo odstawiać alkohol korzystając z kompleksowej pomocy specjalisty specjalizującego się w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Takich psychoterapeutów można znaleźć w prywatnych gabinetach lub ośrodkach leczenia uzależnień takich jak Ośrodek Przebudzenie. Samodzielne próby odstawienia alkoholu zwykle są nieskuteczne, ponieważ walka z nałogiem na własną rękę i bez pomocy specjalisty nie rozwiązuje źródła problemu. Uzależnienie od alkoholu to choroba, która nieleczona prowadzi do pogłębiania się, co nierzadko kończy się długim leczeniem odwykowym. Celem terapii w ośrodku jest przyjrzenie się sobie, swoim problemom i decyzjom, a także poprawa poczucia własnej wartości, znalezienie sensu życia i radości z życia, w którym nie rządzi alkohol.
Mając świadomość, że odstawienie alkoholu to trudny i długotrwały proces, można się zastanawiać, jak przetrwać detoks alkoholowy. Przede wszystkim ważne jest, aby poszukać pomocy specjalisty. Detox alkoholowy to proces pozbycia się trucizny z organizmu. Polega on na ograniczeniu ilości spożywanego alkoholu do minimum. W konsekwencji występuje zmniejszenie objawów uzależnienia, wśród których można wymienić objawy takie jak bezsenność, nadpobudliwość, depresję i inne choroby psychiczne. Więcej na jego temat przeczytasz na https://osrodekprzebudzenie.org/odtrucia-alkoholowe/. W efekcie pojawia się poprawa samopoczucia i jakości życia oraz możliwość powrotu do normalnego trybu życia. Nie zaleca się przeprowadzać tego procesu bez nadzoru specjalistów. Najlepiej jest to robić w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień, gdzie chory ma zapewnioną opiekę i pomoc doświadczonego personelu.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl