2023-07-20 13:14:55 art partnera 1424
Karta kredytowa to popularny produkt finansowy, który można spłacić w takiej samej kwocie, jaką się pożyczyło. Oznacza to, że odsetki i prowizje nie zostaną naliczone, jeśli spełni się podane warunki. Co trzeba zrobić, aby mieć pożyczkę za darmo? Na czym polega okres bezodsetkowy? Jaki limit na karcie można otrzymać?
Karta kredytowa to instrument finansowy wystawiany przez banki. Jest połączeniem karty płatniczej – z której korzysta się na co dzień do opłat usług czy towarów – oraz pożyczki przyznawanej przez bank. Limit kredytowy zostaje ustalony przez kredytodawcę, który przed jego nadaniem sprawdza zdolność kredytową kredytobiorcy, dlatego nie każdy może dostać taką możliwość. Im wyższa zdolność, tym większy limit na karcie można otrzymać.
Z karty kredytowej można korzystać jak z każdej karty płatniczej. Oznacza to, że bez problemu da się nią zapłacić zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym. Z jej pomocą można również pobierać gotówkę z bankomatu. Nie jest to jednak zalecane. Dlaczego? Podczas transakcji zostanie naliczona wysoka prowizja. Transakcje gotówkowe również sprawiają, że nie można skorzystać z okresu bezodsetkowego.
Karta kredytowa nie jest połączona z kontem osobistym klienta – zostaje mu przypisany nowy rachunek, na którym znajdują się środki dostępne w ramach zobowiązania. Aby spłacić zadłużenie, należy przelać środki, np. z konta osobistego na rachunek połączony z kartą kredytową. Można to zrobić w jednej transzy albo rozdzielić sobie płatność na dogodne raty możliwe do spłaty. To od klienta zależy, w jakim systemie chce spłacać pożyczkę.
Każde użycie karty, np. podczas zakupów sprawia, że zmniejsza się dostępne na niej saldo. Limit karty odnawia się po spłaceniu należności.
Aby otrzymać darmowy kredyt, czyli spłacić tylko należność, jaką się pożyczyło, należy zrobić to w określonym okresie. Składa się on z:
cyklu rozliczeniowego, który w zależności od miesiąca może trwać 28-31 dni;
okres bezodsetkowy, który zazwyczaj trwa około 20 dni, niektóre banki dają nawet do 30 dni.
Łącznie jest to mniej więcej 50 dni, w trakcie których można spłacić kartę kredytową bez dodatkowych opłat. Na sam koniec cyklu otrzymuje się informacje na temat tego, ile pieniędzy wykorzystano w ramach limitu. W kolejnym cyklu rozliczeniowym saldo będzie pomniejszone o tę kwotę do momentu, w którym należność nie zostanie spłacona.
Przykładowo: limit na karcie to 5 tysięcy złotych. W tym miesiącu wydano 4 tysiące. W następnym miesiącu kredytobiorca ma do wykorzystania tylko tysiąc złotych. Limit zostanie odnowiony dopiero w momencie, gdy kredytobiorca zwróci 4 tysiące – bez odsetek (jeśli kwota zostanie zwrócona w okresie bezodsetkowym) lub z odsetkami określonymi w umowie, jeśli nastąpi to po wskazanym terminie.
Decydując się na kredyt w formie karty, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:
RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która oznacza całkowity koszt kredytu. Jest to istotny czynnik przy wyborze karty kredytowej.
Okres bezodsetkowy, na jaki można liczyć. Placówki samodzielnie ustalają, jak długo taka pożyczka może być spłacana bez dodatkowych opłat. Najczęściej jest to około 50-55 dni.
Miesięczny koszt utrzymania karty, na jaki musi przygotować się klient. Niektóre placówki rezygnują z opłat, jeśli w ciągu miesiąca rozliczeniowego klient dokona określoną ilość transakcji bezgotówkowych.
Na stronie https://zgarnijpremie.pl/category/promocje-finansowe/karty-kredytowe/ można łatwo sprawdzić, jakie aktualnie promocje i oferty są dostępne w wielu polskich i zagranicznych bankach. Dzięki temu decyzja o wzięciu pożyczki w postaci karty kredytowej może stać się prostsza.
Jak każda pożyczka, karta kredytowa ma swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o plusy posiadania karty kredytowej, to z pewnością trzeba przypomnieć o największej z nich – o okresie bezodsetkowym. Jeśli dobrze zarządza się swoimi finansami i wydatkami związanymi z korzystania z karty, a także ustali się plan spłaty, może okazać się, że pożyczka będzie darmowa, co oznacza, że spłaci się tylko to, co się pożyczyło bez dodatkowych opłat, czyli prowizji dla banku i naliczanych odsetek.
Kredyt jest automatycznie odnawiany do momentu, w którym klient z niego nie zrezygnuje. Nie ma potrzeby składania kolejnego wniosku o jego przyznanie. Jeśli korzysta się z karty regularnie, można często liczyć na benefity i premie, np. za płacenie nią określoną ilość razy czy za logowanie się do bankowości internetowej.
Dostępny limit można, ale nie trzeba wykorzystać w pełni w danym miesiącu. Pozostałe saldo da się zostawić na przyszły miesiąc, a bieżące zobowiązanie, czyli dotychczas pożyczoną kwotę, można spłacać w dogodnych dla siebie warunkach.
Do wad korzystania z karty kredytowej trzeba zaliczyć wysokie oprocentowanie w przypadku transakcji gotówkowych, tj. podczas wybierania gotówki z bankomatu. Niektóre banki w ramach prowizji naliczają aż 10% kwoty. W tym momencie traci się również możliwość skorzystania z okresu bezodsetkowego, co jeszcze bardziej obciąża kredytobiorcę i zwiększa ostateczny koszt kredytu.
Kwoty przyznawane na karcie kredytowej są zazwyczaj dość niskie, chociaż można spotkać się z kartami, które oferują nawet kilkadziesiąt tysięcy limitu. Jednak termin ich spłaty w takich przypadkach jest dość krótki. Szczególnie jeśli klient chce wydać całą kwotę od razu. Ciężko jest także otrzymać tak wysoką pożyczkę na tym instrumencie finansowym – trzeba wykazać się bardzo wysoką zdolnością kredytową. Jeśli jednak kredytobiorcy zależy na wysokich kwotach, lepiej rozważyć kredyt gotówkowy.
Karta kredytowa może okazać się dobrym sposobem na szybki i darmowy kredyt. Warto jednak dokładnie przemyśleć swoje możliwości i dopasować ofertę do swoich potrzeb i zdolności finansowych.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: zywiec.super-nowa.pl